14.08.2020

PKN ORLEN mecenasem festiwalu Chopin i jego Europa

Niemal 30 koncertów odbędzie się w ramach kolejnej, już szesnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Chopin i jego Europa”. Relację z tego wyjątkowego wydarzenia będzie można śledzić w formie transmisji on-line oraz za pośrednictwem radia od 15 sierpnia do 1 września br. Mecenasem Festiwalu jest PKN ORLEN.

Festiwal „Chopin i Jego Europa” jest jednym z najważniejszych międzynarodowych projektów muzycznych przybliżających twórczość polskiego kompozytora. W tym roku również usłyszymy dzieła Chopina i innych kompozytorów w oryginalnym brzmieniu, na instrumentach historycznych. Zadbają o to wybitni artyści, wśród nich m.in. zwycięzcy i laureaci Konkursu Chopinowskiego, a także młodzi, znakomici polscy artyści. Przed publicznością zaprezentują się między innymi: Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego, Belcea Quartet, Christoph Prégardien, Yulianna Avdeevea, Nelson Goerner, Jan Lisiecki, Kevin Kenner, Ivo Pogorelic. 

Wspieramy prestiżowe wydarzenia, promujące  polską kulturę poza granicami kraju. Twórczość Fryderyka Chopina, będąca znaczącą częścią naszego dziedzictwa narodowego, od lat objęta jest mecenatem PKN ORLEN. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o tym wielkim kompozytorze i popularyzowanie jego dzieł. Muzyka Chopina, to również wizytówka naszego kraju na świecie. Obecność PKN ORLEN w tym wyjątkowym projekcie jest więc naturalna, ponieważ my także, konsekwentnie wzmacniamy swoją markę i pozycję za granicą – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

Po raz pierwszy w historii festiwal odbędzie się w nowej formule. Ze względu na ograniczenia związane z organizacją wydarzeń artystycznych oraz zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom, publiczność na koncertach będzie mniej liczna niż dotychczas. Mimo tych wyjątkowych okoliczności udało się w nienaruszony sposób zachować myśl programową Festiwalu. Będą występy uznanych wirtuozów oraz wschodzących gwiazd estrady. Kilkadziesiąt zaplanowanych koncertów układa się w przemyślany wzór, który ma dostarczyć miłośnikom muzyki poważnej doznań, których w ostatnich tygodniach i miesiącach nie mogli być świadkami.

16. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa” odbędzie się w Filharmonii Narodowej  i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Znakomita większość koncertów będzie transmitowana na YouTube, profilu Facebook Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz na antenie 2 Programu Polskiego Radia.

PKN ORLEN angażuje się w ważne dla historii i kultury polskiej projekty oraz wydarzenia o znaczeniu narodowym. Koncern jest wyłącznym mecenasem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, jednego z najważniejszych popularyzatorów dorobku wybitnego pianisty. W ramach współpracy zrealizowano wiele przedsięwzięć – I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych, koncerty upamiętniające rocznicę urodzin i śmierci kompozytora. PKN ORLEN dofinansował także zakup rękopisów i cennych pamiątek po Fryderyku Chopinie, które wzbogaciły zbiory Muzeum Chopina w Warszawie, a także przeznaczył środki na rekonstrukcję historycznych fortepianów z czasów kompozytora.