16.02.2022

PKN ORLEN wzmacnia swoją pozycję na międzynarodowych rynkach

PKN ORLEN konsekwentnie dąży do wzmocnienia pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej, zgodnie ze strategią ORLEN2030. Ekspansja geograficzna na rynkach, które są kluczowe z punktu widzenia rozwoju całej Grupy ORLEN, obejmuje budowę sieci stacji paliw na Węgrzech, co zapewni Koncernowi dołączenie do liderów w regionie. Podczas spotkania Prezesa Zarządu PKN ORLEN Daniela Obajtka z premierem Węgier Victorem Orbánem poruszone zostały m.in. strategiczne kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy.

W rozmowie uczestniczył także Zsolt Hernádi, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny węgierskiej Grupy MOL, którą PKN ORLEN wybrał jako partnera do realizacji środków zaradczych w obszarze detalicznym w związku z prowadzonym procesem przejęcia Grupy LOTOS.

– Premier Viktor Orbán, Prezes Zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek oraz Zsolt Hernádi, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy MOL, omówili suwerenność energetyczną w Europie Środkowo-Wschodniej i wzmocnienie korytarza energetycznego Północ-Południe. Spotkanie dotyczyło również ogłoszonego kilka tygodni temu porozumienia pomiędzy Grupą MOL a Koncernem. Dzięki wymianie aktywów między spółkami, MOL wejdzie na polski detaliczny rynek paliw, gdzie może stać się trzecim największym graczem, z kolei PKN ORLEN będzie czwartym koncernem na Węgrzech pod względem liczby stacji. Ta współpraca doskonale świadczy o dynamice gospodarczej obu krajów. Wzmacnia również współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej i przynosi korzyści relacjom gospodarczym Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas spotkania premier dał jasno do zrozumienia, że węgierski rząd jest zadowolony z akwizycji planowanej przez MOL i jednocześnie wita polskiego inwestora na Węgrzech, ponieważ polscy i węgierscy klienci zyskają dzięki uczciwej konkurencji rynkowej obu firm – podało biuro premiera Viktora Orbána.

– Nasze decyzje biznesowe budują nie tylko mocną pozycję Koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej, ale przede wszystkim niosą korzyści dla całego regionu. To ogromna wartość, że jako Koncern mamy potencjał, aby zabezpieczyć ten region i zapewnić mu niezależność w kwestii dostaw paliw i źródeł energii. Węgry, gdzie jesteśmy już obecni na rynku hurtowym, są dla nas naturalnym kierunkiem rozwoju, tym razem w segmencie detalicznym. Skutecznie realizujemy wyznaczoną strategię. Nasz plan rozwoju zakłada wejście na kolejne rynki zagraniczne i to właśnie się dzieje. Jestem przekonany, że partnerskie relacje między naszymi krajami, wynikające ze wspólnej historii i doświadczeń, pozwolą w pełni wykorzystać możliwości Koncernu i siłę rynku – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zgodnie z podpisaną z Grupą MOL umową, PKN ORLEN zyska 144 stacje paliw na Węgrzech, co przybliży Koncern do realizacji strategicznych założeń. W ramach jednej transakcji wymiany aktywów PKN ORLEN uzyska ponad 7% udziału na detalicznym rynku Węgier i będzie czwartym koncernem w tym kraju pod względem liczby stacji. Już teraz na węgierskim rynku hurtowym PKN ORLEN posiada 5% udziału w przypadku benzyny i 4% w przypadku oleju napędowego.

PKN ORLEN planuje dalszą ekspansję w regionie i rozwój segmentu detalicznego, który stanowi jeden z kluczowych obszarów dla dalszego budowania mocnej pozycji Grupy ORLEN zarówno w Polsce, jak i za granicą. W ostatnich latach notuje rekordowe wyniki. Strategia ORLEN2030 zakłada jego dalsze wzmacnianie, m.in. poprzez rozbudowanie sieci stacji paliw. Do końca tej dekady w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod polską marką ORLEN ma działać co najmniej 3,5 tysiąca stacji, w tym udział stacji zagranicznych w całej sieci ma wzrosnąć z 37% do 45%. Efekty tych działań bezpośrednio przełożą się na wyniki finansowe Koncernu. Szacuje się, że w obszarze detalicznym do 2030 roku EBITDA wzrośnie półtorakrotnie, czyli do ok. 5 mld zł.