25.05.2022

Microsoft partnerem technologicznym ORLEN Skylight accelerator

PKN ORLEN zawarł porozumienie rozpoczynające współpracę pomiędzy ORLEN Skylight accelerator, a Microsoft Founders Hub 101. Dzięki temu, startupy uczestniczące w programie akceleracyjnym realizowanym przez PKN ORLEN, otrzymają bezpłatny dostęp do wielu narzędzi oraz zasobów Microsoft, w tym Mircosoft Cloud czy GitHub. Współpraca obejmuje także wsparcie ekspertów i specjalistów Microsoft.

- Program ORLEN Skylight accelerator zbudował już silną markę nie tylko w Polsce, ale także na rynkach zagranicznych. Prowadzony przez nas program akceleracyjny dodatkowo uatrakcyjniają partnerstwa z technologicznymi liderami jak właśnie Microsoft. Dzięki temu jeszcze więcej startupów może poszerzać swoją wiedzę w zakresie najnowocześniejszych narzędzi IT wspierających rozwój biznesu. Pozyskanie globalnych partnerów ułatwia też przygotowanie rozwiązań w taki sposób, aby dokonywać szybszej komercjalizacji i skalowania oferowanych technologii – mówi Patrycja Panasiuk, Zastępca Dyrektora Wykonawczego Obszaru Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich PKN ORLEN.

Dzięki programowi akceleracyjnemu ORLEN Skylight accelerator młode technologiczne firmy z Polski i zagranicy mają możliwość współpracy ze spółkami z Grupy ORLEN i realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesowych. W ramach 4 z 11 rund akceleracyjnych przeprowadzono nabór dla 70 wyzwań technologicznych odpowiadających na aktualne potrzeby biznesowe PKN ORLEN. Otrzymano ponad 260 zgłoszeń, spośród których wybrano 14 startupów do pilotażowych wdrożeń, w tym np. w obszarze automatyzacji procesów na stacjach paliw, obszarze recyklingu, rozwiązań IoT w logistyce czy sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych.

- Współpraca z PKN ORLEN w obszarze Skylight Accelerator to przykład sojuszu, w którym zależy nam na jak najbardziej efektywnym działaniu z organizacjami z Polski w kontekście realnych wyzwań największych sektorów gospodarki oraz innowacji tworzonej przez spółki z naszego kraju, regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz świata. W ramach nowego programu Microsoft for Startups Founders Hub, w którym udostępniane są benefity związane z dostępem do technologii (m.in. pełne subskrypcje Microsoft Azure, Microsoft 365, PowerApps, GitHub, ale również zewnętrzne jak Open.ai), także biznesowe – dostęp do ponad 600 mentorów Microsoft, kontakt z zespołem oferowania rozwiązań w wirtualnych sklepach i katalogach Co-Sell i wiele innych, gdyż lista wciąż się powiększa. PKN ORLEN jest organizacją, która posiada własne programy akceleracyjne, korporacyjny fundusz Venture Capital, jak i szereg spółek własnych, które umożliwiają wdrożenie rozwiązań startupów. Skupienie celu akceleracji na spółkach z zakresu celów zrównoważonego rozwoju, to także nowa ścieżka w ramach Microsoft for Startups Founders Hub mówi Łukasz Foks, Azure Business Lead, Startups w zespole regionalnym Microsoft Central & Eastern Europe (CEE).

W czerwcu br. rozpocznie się kolejna, piąta runda naboru do programu ORLEN Skylight accelerator. Informacje na temat tego innowacyjnego projektu i zasady zgłoszenia dostępne są na stronie: https://www.orlen.pl/pl/o-firmie/innowacje/akcelerator