06.12.2023

ORLEN docenia wolontariuszy

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, obchodzone co roku 5 grudnia. Z tej okazji Grupa ORLEN zorganizowała Galę Wolontariatu, podsumowującą charytatywną działalność pracowników Spółki. 

Ponad 180 przeprowadzonych akcji, przeszło 2000 wolontariuszy wśród pracowników, ponad 1500 godzin poświęconych na pomoc potrzebującym i 14000 beneficjentów programów – tak w skrócie można podsumować działalność wolontariatu pracowniczego Grupy ORLEN w 2023 roku.

– Pracownicy Grupy ORLEN od lat angażują się w pomoc innym. Wspierają podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych, hospicjów czy szpitali, a także biorą udział w programach aktywizujących społeczności lokalne, promując między innymi postawy proekologiczne. Wszystkie te akcje, jednostkowe inicjatywy i zespołowe działania pokazują solidarność i wrażliwość na potrzeby innych. Za tymi projektami stoją wyjątkowi ludzie, którym dzisiaj chcemy serdecznie podziękować. Wasze zaangażowanie i determinacja to powód do dumy dla każdego pracodawcy – powiedziała Katarzyna Różycka, Prezes Fundacji ORLEN.

Gala jest formą podziękowania za wkład wnoszony w rozwój Programu Wolontariatu Pracowniczego. Podczas uroczystości rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy projekt wolontariacki realizowany przez pracowników. Zwycięskie zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki oraz darowizny finansowe, które przekażą na wskazany przez siebie cel społeczny.

Najwięcej głosów wśród pracowników w plebiscycie Wolontariat Roku zdobył projekt „Spartakiada placówek opiekuńczo-wychowawczych województwa podkarpackiego”, zrealizowany przez pracowników ORLEN OIL. Grupa wolontariuszy zorganizowała dla wychowanków 26 podkarpackich placówek opiekuńczo-wychowawczych IV edycję Spartakiady, której ideą jest rywalizacja sportowa w duchu fair play.

Drugie miejsce w konkursie zajęli pracownicy ORLEN, którzy zorganizowali „Wsparcie XI Dolnośląskiego Mityngu w Narciarstwie Biegowym Olimpiad Specjalnych – Jakuszyce-Wojcieszów”. Wolontariusze aktywnie angażowali się w opiekę nad przydzielonymi zawodnikami, zapewniali dostęp do posiłków, wręczali upominki.

Trzecie miejsce na podium przypadło wolontariuszom ENERGA zaangażowanym w projekt „MASZ tę MOC”. Pracownicy wcielili się w rolę lektorów, nagrywając audiobook z bajkami motywacyjnymi dla dzieci zmagającymi się z niską samooceną i brakiem wiary we własne możliwości. Płyty trafiły do 15 placówek opiekuńczo-wychowawczych, docierając do 600 małych odbiorców.

Nagroda specjalna za debiut wolontariacki powędrowała do wolontariuszy ORLEN Aviaton, którzy wyremontowali świetlicę socjoterapeutyczną „Mały Książę” na warszawskiej Pradze.

Program Wolontariatu Pracowniczego realizowany jest w Fundacji ORLEN od 2019 roku. W ciągu 5 lat udało się zorganizować 650 akcji, ze wsparcia skorzystało ponad 51,5 tysiąca beneficjentów. W pomoc zaangażowało się blisko 11 tysięcy wolontariuszy, w tym 6,5 tys. pracowników ORLEN. Na działania dobroczynne wolontariusze przeznaczyli ponad 62 tys. godzin – to w przeliczeniu 7 lat i 29 dni nieustannej charytatywnej pracy.

Pracownicy Fundacji ORLEN organizują setki akcji m.in. podczas dorocznego Tygodnia Wolontariatu, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem wolontariuszy. Jedną z największych akcji charytatywnych Koncernu jest realizowany rokrocznie projekt „Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – spełnij marzenia”, podczas którego pracownicy ORLEN przemieniają się w Mikołajów i elfów, kupują prezenty, organizują spotkania świąteczne dla podopiecznych szkół specjalnych i domów dziecka.

Gala Wolontariatu to święto wszystkich pracowników zaangażowanych w pomoc innym, okazja do poznania wolontariuszy z innych miast, a także szansa na wymianę cennych doświadczeń. Wolontariat pracowniczy w Fundacji ORLEN funkcjonuje od 5 lat, natomiast Grupa ORLEN ma ponad 20 letnie doświadczenie w organizacji charytatywnych inicjatyw wolontariatu pracowniczego.

Spółka realizuje misję społeczną poprzez działalność dedykowanych fundacji, w tym Fundacji ORLEN, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Fundacji Anwil, Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka, Fundacji Dorastaj z Nami, Fundacji Energa oraz Fundacji ORLEN Unipetrol.