Rozdano Nagrody POLIN 2024. Znamy laureatów
28 października 2024 roku, w 10. rocznicę otwarcia stałej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odbyła się jubileuszowa gala wręczenia Nagrody POLIN. Tegoroczna edycja konkursu po raz pierwszy obejmowała specjalną kategorię Kultura i Media. Mecenasem Muzeum POLIN jest ORLEN.
Przyznawana od 2015 roku nagroda POLIN ma na celu wyróżnienie osób i organizacji, które promują pamięć o polskich Żydach oraz działają na rzecz wzajemnego zrozumienia i szacunku. W tym roku główną nagrodę otrzymali Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki, członkowie zarządu Fundacji „Pamięć Treblinki”. Laureaci od lat dokumentują i upamiętniają ofiary Treblinki, tworząc m.in. Księgę Imion – internetową bazę ofiar obozu, która obejmuje już niemal 109 tysięcy nazwisk.
Podczas gali wręczono również nagrody specjalne. W nowo wprowadzonej kategorii Kultura i Media wyróżniono księdza Adama Bonieckiego, którego działalność na rzecz dialogu międzykulturowego i międzyludzkiego została doceniona przez kapitułę konkursu. – Boniecki jest autorytetem, który przypomina o wartościach takich jak otwartość, empatia i szacunek dla drugiego człowieka – podkreślił Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.
Specjalną Nagrodę POLIN 2024 otrzymała także Fundacja Borussia z Olsztyna za działania na rzecz ochrony dziedzictwa wielokulturowego na Warmii i Mazurach.
Wśród finalistów tegorocznej edycji znaleźli się również Karolina Panz z Nowego Targu i Dariusz Sobczyk z Opatowa, którzy zostali wyróżnieni za swoje działania lokalne. Karolina Panz od blisko 20 lat dokumentuje historię Żydów z Podhala, organizując spotkania z Ocalałymi i dbając o pamięć o ich losach. Dariusz Sobczyk zainicjował w Opatowie obchody rocznicowe upamiętniające żydowską społeczność miasta, przyczyniając się do pielęgnowania lokalnej tożsamości i historii.
Gala wręczenia nagród miała wyjątkowy wymiar, podkreślony jubileuszowym charakterem oraz wsparciem Mecenasa Muzeum POLIN – koncernu ORLEN, który dołączył do grona partnerów muzeum z okazji jego 10-lecia. Mecenat umożliwia realizację licznych projektów związanych z upamiętnianiem historii i edukacją o polskich Żydach, a także podkreśla rolę kultury i pamięci w budowaniu lepszego społeczeństwa.