28.05.2025

ORLEN przedłuża mecenat nad Teatrem Wielkim - Operą Narodową do 2028

ORLEN przedłuża współpracę z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Mecenat obejmuje szereg wydarzeń artystycznych, w tym spektakle operowe i baletowe, koncerty, wystawy oraz bogatą ofertę edukacyjną. Zaplanowano również projekty realizowane w koprodukcji z prestiżowymi teatrami operowymi, jak Teatro Real w Madrycie oraz we współpracy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, a także kolejne edycje tournée Ukraińskiej Orkiestry Wolności. ORLEN jest mecenasem instytucji od 2019 roku.

- Współpraca z Teatrem Wielkim - Operą Narodową to dla ORLENU nie tylko zaszczyt, ale także świadome, długofalowe zobowiązanie. Chcemy nadal wspierać projekty, które podkreślają rolę tej instytucji w kulturze narodowej i budują jej prestiż na arenie międzynarodowej mówi Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.

Na mocy umowy podpisanej przez spółkę i Teatr Wielki - Operę Narodową (TW-ON), ORLEN przez kolejne trzy lata pozostanie mecenasem jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce i  jednej z największych scen operowych na świecie. W tym czasie odbędą się m.in. kolejne edycje tournée Ukraińskiej Orkiestry Wolności (zespołu muzyków powołanego z inicjatywy Metropolitan Opera i TW–ON), światowe prapremiery oper „Matki Chersonia” oraz  prapremiera opery Alka Nowaka „Wesele”, według dramatu Stanisława Wyspiańskiego. W planach są również wydarzenia z okazji jubileuszy wybitnych artystów polskiej opery – Aleksandry Kurzak, Tomasza Koniecznego i Artura Rucińskiego – a także kolejne odsłony Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Otwarcie sezonu 2025/2026 zainauguruje światowa prapremiera opery o odbudowie Warszawy „Najlepsze miasto świata”, której libretto oparte jest na książce Grzegorza Piątka o tym samym tytule. Spektakl zrealizowany zostanie w koprodukcji z Sinfonia Varsovia. Wydarzenie będzie jednym z elementów obchodów 80. rocznicy odbudowy stolicy. W listopadzie 2025 roku Teatr uczci także dwa inne ważne jubileusze: 200-lecie położenia kamienia węgielnego pod jego budowę oraz 60. rocznicę otwarcia gmachu po odbudowie ze zniszczeń wojennych. Z tej okazji instytucja zaplanowała specjalne wydarzenia dla mieszkańców stolicy.

W każdym sezonie artystycznym Teatr planuje prezentację co najmniej sześciu premier operowych i baletowych oraz minimum dwanaście różnych tytułów repertuarowych.

Teatr Wielki - Opera Narodowa odgrywa szczególną rolę w promocji polskiej kultury narodowej – zarówno w kraju, jak i za granicą. Co roku realizuje ponad 300 wydarzeń artystycznych, w których łącznie uczestniczy ponad 240 tysięcy widzów. W repertuarze znajdują się opery, balety, koncerty, wystawy, projekty edukacyjne i spotkania z artystami. Większość spektakli instytucja przygotowuje w prestiżowych koprodukcjach z partnerami takimi jak Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Ballet and Opera w Londynie, La Monnaie w Brukseli, Welsh National Opera w Cardiff, wiedeńskim Theater an der Wien, New National Theatre Tokyo, Royal Danish Theatre w Kopenhadze oraz festiwalami w Aix-en-Provence i Baden-Baden.

Dzięki szerokiej działalności i międzynarodowej współpracy Teatr Wielki - Opera Narodowa pozostaje ambasadorem polskiej kultury na najważniejszych scenach świata. Współpraca z ORLENEM, który jest mecenasem instytucji od 2019 roku, pozwala na konsekwentny rozwój ambitnych projektów artystycznych i edukacyjnych oraz realizację misji Teatru z jeszcze większym rozmachem i stabilnością.

ORLEN poprzez kooperację z Teatrem Wielkim - Operą Narodową buduje partnerstwo pomiędzy światem sztuki a biznesem i tym samym realizuje strategię sponsoringową - upowszechnia kulturę, ułatwia do niej dostęp i zapewnia inkluzywność. Działania ORLENU na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego są wyrazem społecznej odpowiedzialności biznesu i opierają się na wizji spójnej z wartościami Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Istotnym elementem współpracy jest również działanie na rzecz edukacji kulturalnej, aktywizacja dzieci i młodzieży w tym obszarze.

Repertuar, aktualności oraz informacje o projektach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej można śledzić na stronie https://teatrwielki.pl/.