11.07.2025

Transmisja na żywo spektaklu „Salome” Richarda Straussa na Baltic Opera Festival

Już w najbliższą niedzielę – 13 czerwca o godzinie 21.00 – będzie można przenieść się z każdego zakątka kraju do Opery Leśnej w Sopocie na Baltic Opera Festival. A wszystko za sprawą spektaklu „Salome” Richarda Straussa, który będzie transmitowany na żywo na kanale ORLEN Art&Science na Facebooku.
 


Operowe arcydzieło będzie można śledzić podczas streamingu live na stronie: https://www.facebook.com/ORLENArtScience.

Spektakl „Salome” Richarda Straussa zostanie wystawiony 11 lipca i 13 lipca w Operze Leśnej w Sopocie. Festiwalowa produkcja to opowieść o samotności i losie biblijnej księżniczki Salome, która oczarowuje swojego ojczyma, króla Heroda w Judei, tańcem w zamian za głowę Jana Chrzciciela. Jednoaktowa opera w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego z koncepcją inscenizacyjną dyrektora artystycznego festiwalu Tomasza Koniecznego to dramat psychologiczny z ekspresjonistycznym językiem muzycznym, w którym wystąpią światowej klasy śpiewacy, między innymi Jennifer Holloway i Claudia Mahnke. Kulturalne doznania wzmocni wyjątkowe otoczenie Opery Leśnej, czyli natura, która będzie integralną częścią widowiska.

Baltic Opera Festival z artystami światowej klasy

Od 10 do 16 lipca Sopot i Gdańsk są stolicami światowej opery za sprawą trzeciej już odsłony festiwalu Baltic Opera Festival. Wydarzenie zainaugurowała „Podróż zimowa” Schuberta w postindustrialnej przestrzeni Galerii Layup w Gdańsku. Spektakl to interdyscyplinarny performens łączący pieśni, taniec i poezję – oprócz muzyki Franza Schuberta publiczność usłyszała poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wybitnego poety i uczestnika Powstania Warszawskiego, walczącego z niemiecką okupacją. Wiersze Baczyńskiego to głos ówczesnego młodego pokolenia, któremu II wojna światowa odebrała wolność i przyszłość. Refleksyjna inscenizacja jest inspirowana wojennymi losami pradziadka Łukasza Koniecznego, twórcy i wykonawcy produkcji.

„Salome” to nie jedyna duża premiera operowa festiwalu, która będzie wystawiona w Operze Leśnej w Sopocie. 12 lipca na leśnej scenie zaplanowano performatywną interpretację „Pasji wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego. Dzieło stworzone przez jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów jest opowieścią o samotnym proroku – Chrystusie. „Pasja wg św. Łukasza” w reżyserii Barbary Wiśniewskiej to nie tylko narracja religijna, w opowieści jest też mowa o cierpieniu, winie i nadziei.

Tego samego dnia Opera Bałtycka w Gdańsku zaprezentuje „Głos potwora” Aleksandra Nowaka. Inspiracją dla opery stał się film "Europa, Europa" Agnieszki Holland i losy Salomona Perela, żydowskiego chłopca, który, walcząc o przeżycie w czasie II wojny światowej, ukrywał się w szeregach Hitlerjugend. Z kolei 15 lipca Opera Bałtycka pokaże spektakl „Wolo Bosko” Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w języku kaszubskim. To cykl pieśni autorstwa współczesnego kompozytora Łukasza Godyli, który opowiada kaszubską historię niespełnionej miłości Hanuszki i Jaśka. Na scenie widzowie zobaczą między innymi aktorkę Dorotę Stenkę.

W tym roku motywem przewodnim Baltic Opera Festival jest pytanie „Dokąd zmierzasz, Człowieku? Dokąd zmierzasz, Ziemio…?”. Dzieła operowe i oratoryjne poruszają temat ludzkiego losu w trudnym geopolitycznym i ekologicznym otoczeniu.

Program festiwalu można znaleźć na stronie: www.balticoperafestival.pl. Mecenasem Głównym Baltic Opera Festiwal jest ORLEN.