Aż 2375 wniosków o udział w programie Sportowy ORLEN złożyły kluby, fundacje i stowarzyszenia zajmujące się promocją aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W związku z dużą liczbą wartościowych zgłoszeń, budżet projektu został zwiększony do 12 milionów złotych, a liczba beneficjentów do 185 klubów.
Program patronatem honorowym objęły Minister Edukacji oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wśród projektów zgłoszonych do programu Sportowy ORLEN znalazło się wiele ciekawych inicjatyw o dużym potencjale. Doceniając ich wartość, ORLEN postanowił zwiększyć liczbę ze 100 do 151 beneficjentów. Dodatkowo wsparcie od spółki otrzymają 34 najmniejsze aplikujące kluby, które wyróżniły się ogromnym zaangażowaniem i jakością zaproponowanych projektów. Łączna liczba podmiotów, z którymi zostanie podpisana umowa o dofinansowanie, sięgnęła 185. Całkowita wartość projektów zakwalifikowanych do wsparcia osiągnęła kwotę prawie 12 mln zł.
Wśród wyłonionych beneficjentów największą grupę stanowią kluby wielosekcyjne (45), siatkarskie (28) oraz lekkoatletyczne i pływackie (po 15). Do udziału w programie zakwalifikowały się również mniej popularne sporty, takie jak futbol amerykański czy lacrosse a łączna liczba wyróżnionych dyscyplin to 28. Z projektów, które otrzymają dofinansowanie, skorzysta 23 270 dzieci i młodzieży.
- Sportowy ORLEN to nasze zobowiązanie do aktywizacji fizycznej dzieci i młodzieży. W ten sposób chcemy tworzyć fundamenty pod przyszłe sukcesy polskiego sportu. Dlatego, biorąc pod uwagę szeroki oddźwięk społeczny i jakość nadesłanych wniosków, postanowiliśmy rozszerzyć grono beneficjentów. Serdecznie dziękujemy wszystkim klubom i osobom zaangażowanym w opracowanie projektów, które otrzymaliśmy. Liczymy na to, że inicjując Sportowy ORLEN trafiliśmy w ich oczekiwania i jednocześnie mamy nadzieję, że kolejne edycje programu cieszyć się będą jeszcze większym powodzeniem – mówi Lidia Kołucka, Dyrektor Wykonawcza ds. Sponsoringu ORLEN S.A.
Dzień przed oficjalnym ogłoszeniem wyników główni ambasadorzy Sportowego ORLENU – Anita Włodarczyk, Aleksandra Mirosław oraz Bartosz Kurek – zadzwonili do klubów , które otrzymały najwięcej punktów w każdym z województw i osobiście przekazali im informację o zakwalifikowaniu do kolejnego etapu programu. Nie brakowało przy tym emocji, gdyż dodatkowe środki w ramach umów sponsoringowych mogą pozwolić klubom na wejście na wyższy poziom organizacji.
Organizacje, które nie zakwalifikowały się do finału pierwszej odsłony programu Sportowy ORLEN, są zaproszone do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji.
Zgodnie z regulaminem programu, kluby po podpisaniu umów sponsoringowych będą mogły przeznaczyć otrzymane fundusze m.in. na zakup sprzętu, wynajem obiektów sportowych, organizację turniejów i obozów treningowych, wynagrodzenie kadry trenerskiej i instruktorskiej lub zatrudnienie specjalistów, tj. fizjoterapeutów, dietetyków czy psychologów. Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką można było wnioskować w programie, to 100 tys. złotych i będzie się ona różnić w zależności od wielkości klubu i zakresu jego działania.
Kilka faktów o programie
- liczba akademii: 185
- liczba dzieci i młodzieży w zakwalifikowanych akademiach: 23 270 osób
- liczba trenerów/instruktorów: 951 osób
- liczba dyscyplin: 28 (w tym kluby wielosekcyjne)
- najpopularniejsze dyscypliny:
- kluby wielosekcyjne
- siatkówka
- lekka atletyka
- pływanie
- najmniejsza miejscowość: Moskwa (woj. łódzkie)
- największa miejscowość: Warszawa
Beneficjenci programu
Wśród wyłonionych beneficjentów największą grupę stanowią kluby wielosekcyjne, siatkarskie oraz lekkoatletyczne i pływackie. Do udziału w programie zakwalifikowały się również mniej popularne sporty, takie jak futbol amerykański czy lacrosse a łączna liczba wyróżnionych dyscyplin to 28. Z projektów, które otrzymają dofinansowanie, skorzysta ponad 23 tys dzieci i młodzieży.