Nr 12/2025  |  31-03-2025 |  18:52

Zdarzenia jednorazowe wpływające istotnie na wyniki Grupy ORLEN za 2024 rok

ORLEN S.A. („Spółka”, „Grupa ORLEN”) informuje, że w ramach prac nad skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym za 2024 rok zidentyfikował przesłanki i przeprowadził testy na trwałą utratę wartości aktywów zgodnie z wymogami międzynarodowych standardów rachunkowości („MSR 36”). 

 

MSR 36 nakłada obowiązek cyklicznej weryfikacji bieżącej wartości aktywów w odniesieniu do przyszłych przepływów finansowych ze sprzedaży w oparciu o bieżące i prognozowane warunki otoczenia makroekonomicznego i rynkowego.

 

W efekcie przeprowadzonych testów Spółka przewiduje:

• odwrócenie części odpisów aktualizujących wartość aktywów dokonanych we wcześniejszych okresach,

• ujęcie nowych odpisów aktualizujących wartość aktywów.

 

Odpisy aktualizujące wartość aktywów mają charakter niegotówkowy i nie mają bezpośredniego związku z bieżącymi wynikami operacyjnymi Grupy ORLEN, a zatem nie są związane z przepływami z działalności operacyjnej, o które oparta jest nowa polityka dywidendowa Grupy oraz rekomendacja Zarządu z 27 lutego 2025 roku dotycząca wypłaty dywidendy za 2024 w wysokości 6,00 PLN na akcję. Polityka dywidendowa Grupy ORLEN oparta jest o przepływy z działalności operacyjnej na maksymalnym poziomie do 25% przepływów operacyjnych pomniejszonych o koszty finansowania. Uwzględnia gwarantowany poziom wypłaty dywidendy, rosnący o 0,15 PLN na akcję, począwszy od poziomu 4,50 PLN na akcję w 2024. Polityka dywidendowa oraz kryteria wypłaty pozostają bez zmian.

 

Spółka przewiduje, że w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2024 rok uwzględni:

• Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość aktywów w łącznej wysokości ok. 4,0 mld PLN, w tym:

  •  2,2 mld PLN w ORLEN S.A. i 0,4 mld PLN w ORLEN Unipetrol a.s. (segment Rafineria),
  • 1,3 mld PLN w ORLEN S.A. (segment Wydobycie).

 

W segmencie Rafineria odwrócenie odpisów wynika z aktualizacji prognozowanych przepływów pieniężnych w oparciu o przewidywaną poprawę warunków makroekonomicznych dla tego sektora i zweryfikowane w procesie działań optymalizacyjnych konieczne nakłady inwestycyjne o charakterze odtworzeniowym, na poziomie zapewniającym utrzymanie zdolności produkcyjnych.

 

W segmencie Wydobycie głównym powodem odwrócenia odpisów jest brak negatywnego wpływu odpisu gazowego na  Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, który w poprzednich testach obciążał wartość użytkową aktywów.

 

• Odpisy aktualizujące wartość aktywów w łącznej wysokości ok. 11,5 mld PLN, w tym głównie:

  •  6,2 mld PLN w ORLEN S.A., 1,8 mld PLN w ORLEN Unipetrol a.s. i 0,9 mld PLN w Anwil S.A. (segment Petrochemia), 
  •  1,2 mld PLN w ORLEN Południe S.A. i 0,6 mld PLN w AB ORLEN Lietuva (segment Rafineria).

 

W segmencie Petrochemia odpisy wynikają z przyjętych założeń uwzględniających trudne warunki makroekonomiczne oraz rynkowe, przygotowanych w oparciu o analizy wewnętrzne, z uwzględnieniem prognoz renomowanych dostawców danych oraz notowań terminowych produktów. Grupa prowadzi działania restrukturyzacyjne w segmencie Petrochemii. Pomimo szeroko zakrojonych działań optymalizacyjnych, w szczególności koncentracji na poprawie rentowności projektu inwestycyjnego Nowa Chemia, Spółka zobligowana jest do aktualizacji wartości aktywów w budowie projektu Nowa Chemia w wysokości 5,2 mld PLN.

Nakłady inwestycyjne poniesione w 2024 roku na realizację nowego projektu Nowa Chemia (wcześniej Olefiny III) wyniosły 4,8 mld PLN (łącznie od momentu uruchomienia projektu Olefiny III w 2021 roku do końca 2024 roku nakłady wyniosły 14,1 mld PLN). 

Odpisy aktualizujące wartość tych aktywów konsekwentnie realizowane były w każdym z okresów sprawozdawczych 2024 roku i wynosiły odpowiednio: 

• w I kwartale: 506 mln PLN,

• w II kwartale: 374 mln PLN,

• w III kwartale: 770 mln PLN,

• w IV kwartale: 5 241 mln PLN, oraz wynikają z utrzymującego się trudnego otoczenia na rynkach światowych. 

 

W segmencie Rafineria przyczyną odpisów jest:

- wzrost szacunków dotyczących wartości nakładów inwestycyjnych i wzrostu przyszłych kosztów operacyjnych dla nowobudowanej instalacji Bioetanol 2G w ORLEN Południe S.A.,

- zmiana przewidywanych warunków ekonomicznych i regulacyjnych oraz opóźnienia w realizacji harmonogramu prac i rosnące koszty inwestycji instalacji do pogłębionego przerobu ropy naftowej w AB ORLEN Lietuva. 

Nakłady inwestycyjne poniesione w 2024 roku na realizację instalacji do pogłębionego przerobu ropy naftowej w AB ORLEN Lietuva wyniosły 0,9 mld PLN (łącznie od momentu uruchomienia projektu w 2021 roku do końca 2024 roku nakłady wyniosły 2,8 mld PLN). Odpisy aktualizujące wartość tych aktywów realizowane były w III kwartale 2024 w wysokości 2 420 mln PLN oraz w IV kwartale w wysokości 622 mln PLN.

 

Uwzględniając wpływ powyższych testów aktualizujących wartość aktywów trwałych oraz wpływ testów wykonanych w okresie 12 miesięcy 2024 roku zaprezentowanych w raporcie za IV kwartał 2024 roku, szacowane wyniki Grupy ORLEN za 2024 rok przedstawiają się następująco:

• Przychody: 294,9 mld PLN,

• Zysk EBITDA LIFO przed odpisami aktualizującymi wartość aktywów: 35,8 mld PLN,

• Zysk netto przed odpisami aktualizującymi wartość aktywów: 13,2 mld PLN,

• Zysk netto: 1,5 mld PLN.

 

Powyższe zdarzenia i szacunki wyniku są obecnie przedmiotem przeglądu biegłego rewidenta i mogą ulec zmianie w ostatecznej wersji skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy ORLEN za 2024 rok, które Spółka opublikuje 15 kwietnia 2025 roku.

 

Raport sporządzono na podstawie Art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

 

Zarząd ORLEN S.A.