ORLEN wraz ze spółkami wchodzącymi w skład Grupy ORLEN przywiązuje szczególną wagę do prowadzenia działań CSR, w tym właściwego wywiązywania się z roli odpowiedzialnego członka społeczności. Chcemy być ważnym partnerem dla interesariuszy w ich odpowiedzialnym rozwoju. Dlatego prowadzimy szereg działań dla społeczeństwa, środowiska, pracowników, klientów oraz partnerów biznesowych. Staramy się, aby nasze działania odpowiadały na potrzeby lokalnych społeczności i niosły za sobą realne zmiany w życiu ludzi, do których są kierowane. Chcemy, by ich zasięg był jak największy, a akcje dobroczynne docierały w miejsca, gdzie pomoc jest niezbędna.
Cele do 2026
- Wdrożenie kompleksowego systemu komunikacji ze społecznościami lokalnymi w tym:
- Rozwój funkcji Rzecznika ds. Społeczności Lokalnych.
- Rozwój i promocja systemu zarządzania zgłoszeniami od społeczności lokalnych.
- Aktualizacja Polityki zarządzania relacjami ze społecznościami lokalnymi w Grupie ORLEN.
- Rozwój programów ORLEN dla Nauki, ORLEN dla Kultury, ORLEN dla Sportu oraz ORLEN dobrym sąsiadem
Cele do 2030
- Standaryzacja kompleksowego systemu komunikacji ze społecznościami lokalnymi w Grupie ORLEN.
- Przeprowadzenie analizy form dialogu ze społecznościami lokalnymi w spółkach Grupy ORLEN.
- Wdrożenie spójnego systemu komunikacji ze społecznościami lokalnymi oraz procesu zarządzania zgłoszeniami dla spółek Grupy ORLEN.
- Kontynuacja i dostosowanie programów do zmieniających się potrzeb społecznych: ORLEN dla Nauki, ORLEN dla Kultury, ORLEN dla Sportu oraz ORLEN dobrym sąsiadem.
Ambicje 2035+
- Pełna implementacja ujednoliconego systemu zarządzania relacjami ze społecznościami lokalnymi w całej Grupie ORLEN, także na rynkach międzynarodowych.
- Regularna ewaluacja i dostosowywanie programów społecznych do dynamicznie zmieniających się potrzeb i oczekiwań lokalnych społeczności, w tym budowanie trwałych partnerstw oraz promowanie dobrych praktyk dialogu.
Cele do 2026
- Opracowanie programu Sprawiedliwej transformacji poprzez:
- Przeprowadzenie analizy i identyfikacji potrzeb społecznych przy działaniach związanych z transformacją energetyczną;
- Opracowanie założeń programu Sprawiedliwej transformacji dla kluczowych obszarów wymagających działań: pracownicy, lokalne społeczności oraz partnerzy biznesowi i klienci.
- Budowa oferty dla transformacji polskich miast i samorządów ORLEN dla Miast.
Cele do 2030
- Wdrażanie programu Sprawiedliwej transformacji, w tym:
- Realizacja programu dla kluczowych obszarów wymagających działania: pracowników, lokalnych społeczności oraz partnerów biznesowych i klientów;
- Rozszerzenie programu w wybranych miejscowościach, w których działają spółki Grupy ORLEN.
- Opracowanie założeń programów reskilingu i upskilingu oraz wspieranie centrów kompetencji zawodów przyszłości związanych z transformacją energetyczną.
- Dalsza rozbudowa oferty ORLEN dla Miast zgodnie z lokalnymi potrzebami.
Ambicje 2035+
- Dalszy rozwój kompleksowych programów reskilingu i upskilingu oraz centrów kompetencji zawodów przyszłości związanych z transformacją energetyczną.
- Dalszy rozwój programu Sprawiedliwej transformacji z uwzględnieniem współpracy międzysektorowej
Cele do 2026
- Wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju do głównych programów kierowanych do klientów, pracowników, dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnych.
- Realizacja dedykowanych kampanii promujących zasady zrównoważonego rozwoju.
- Realizacja programu ochrony środowiska w tym m.in. współpraca fundacji korporacyjnych z przedstawicielami społeczności z terenów o wysokiej wartości przyrodniczej.
Cele do 2030
- Realizacja kampanii promujących zrównoważony styl życia, w tym rozwój projektów społecznych rozszerzających dotychczasowe praktyki włączania osób wykluczonych.
- Realizacja programu ochrony przyrody, w tym budowanie partnerstw na rzecz realizacji tego celu.
- Rozwój programów edukacyjnych na każdym etapie od przedszkola po szkolnictwo wyższe z uwzględnieniem nauki o zrównoważonym rozwoju i technologiach przyszłosci.
Ambicje 2035+
- Wzmacnianie współpracy z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami edukacyjnymi w celu tworzenia innowacyjnych kierunków studiów związanych z gospodarką obiegu zamkniętego i transformacją energetyczną.
- Rozbudowa cyfrowych platform edukacyjnych promujących wiedzę o zrównoważonym rozwoju, dostępnych globalnie dla pracowników, interesariuszy i społeczności lokalnych.