Stanowisko ORLEN wobec Strategii Clean Industrial Deal oraz Affordable Energy Action Plan
W odpowiedzi na czynniki wpływające na konkurencyjność unijnej gospodarki, takie jak rosnące ceny energii, obniżające konkurencyjność przemysłu, Komisja Europejska (dalej: „KE”) w dniu 26 lutego 2025 r. opublikowała komunikaty ws.:
1) Clean Industrial Deal (dalej: „CID”) – wspólnej mapy drogowej na rzecz konkurencyjności i dekarbonizacji,
2) Affordable Energy Action Plan (dalej: „AEAP”).
CID stanowi strategię rozwoju UE, której celem miało być zapewnienie ochrony klimatu i środowiska przy równoczesnym zwiększaniu konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw. Zgodnie z CID, osiągnięcie powyższych założeń ma nastąpić poprzez inwestycje w dwa obszary: energochłonne gałęzie przemysłu i czyste technologie. CID zawiera przegląd działań, które Komisja planuje wdrażać w latach 2025-2026.
AEAP stanowi krótkookresowy (do połowy 2027 r.) plan działania obejmujący środki mające wspierać konkurencyjność, przystępność cenową energii, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój. Kluczowym założeniem jest obniżenie kosztów energii oraz przygotowanie systemu energetycznego na potencjalne kryzysy energetyczne, przyciągnięcie inwestycji oraz ukończenie Unii Energetycznej.
Grupa ORLEN prowadzi działalność w segmentach przemysłu, transportu oraz energii. W ramach długofalowej strategii podejmowane są działania mające na celu dekarbonizację działalności przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjnej pozycji – polegające zarówno na obniżaniu emisyjności działalności konwencjonalnej, jak i rozwijaniu nowych linii biznesowych.
Grupa ORLEN stoi na stanowisku, że opublikowane inicjatywy przedstawiają proponowane rozwiązania w sposób ogólny. Wiele wymienionych mechanizmów odsunięte jest w czasie, a w przypadku instrumentów finansowych brakuje określenia zasad ich funkcjonowania. Co więcej, ilość proponowanych inicjatyw jest duża, co może skutkować ryzykiem zwiększenia obciążeń administracyjnych i finansowych przy braku stabilnego otoczenia regulacyjnego w państwach członkowskich UE.
Mając powyższe na uwadze, w ramach naszych stanowisk postulujemy wprowadzenie szeregu rozwiązań mających na celu wsparcie dekarbonizacji unijnego przemysłu. Kluczowe jest zaplanowanie takich działań, które pozwolą obniżyć emisyjność prowadzonej działalności jednocześnie wpierając bezpieczeństwo oraz konkurencyjność naszej gospodarki.
Materiały do pobrania: