28.11.2005

ORLEN sponsorem glównym Rajdu Barbórka

43 Rajd Barbórka – Ogólnopolskie Kryterium Asów to wydarzenie, którego prestiż przyciąga do Warszawy czołowych polskich rajdowców i ogromne rzesze kibiców. W tym roku impreza odbędzie się w sobotę, 3 grudnia. PKN Orlen, jako główny sponsor rajdu, serdecznie zaprasza wszystkich, którym nie obce są gorące emocje wokół rajdów samochodowych.

W ramach tegorocznej Barbórki rajdowcy zmierzą się na pięciu odcinkach specjalnych: Bemowo, Żerań, Cytadela i Karowa. Zawodnicy będą rywalizować w 3 klasach. Całkowita długość rajdu to 54,73 km. Najbardziej widowiskowym odcinkiem, który od lat stanowi kulminację każdej Barbórki, będzie Karowa. To tutaj w godzinach wieczornych kibice zagrzewać będą swoich faworytów do walki o tytuł „Króla Karowej”. W ramach Kryterium Asów wystartuje 30 najlepszych zespołów.

PKN ORLEN prezentować będzie załoga samochodowa Krzysztof Hołowczyc/Jean Marc Fortin. Sam „Hołek” w rajdzie uczestniczył już kilkanaście razy, a pierwsze miejsce zdobył w 2001 r. Peugeotem 206 WRC. Czym pojedzie w tym roku - nie ujawnia. Dla ekipy jest to ostatni rajd w sezonie przez kolejnym startem w legendarnym rajdzie Dakar.

Barbórka – impreza zamykająca sezon rajdów samochodowych sięga historią jeszcze czasów międzywojennych. Tradycję zimowych imprez kontynuowano po wojnie, dzięki czemu od ponad 60 lat pierwsza sobota grudnia dostarcza miłośnikom sportów samochodowych niezapomnianych emocji. Prawdziwą popularność rajd zyskał na początku lat siedemdziesiątych, kiedy to do nazwy Rajd Barbórka dołożono Ogólnopolskie Kryterium Asów.

PKN ORLEN od lat zaangażowany jest w sporty motorowe. Do grona zawodników Orlen Team należą, obok zespołu samochodowego, motocykliści: Jacek Czachor i Marek Dąbrowski. Firma po raz pierwszy wystawiła swoją załogę w Rajdzie Paryż-Dakar w 2000 r. ORLEN ściśle współpracuje także z organizatorami eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Współorganizuje też Rajd Terenowy "ORLEN TROPHY 4x4", który powoli staje się znaczącą pozycją w kalendarzu imprez tego typu w Europie.