08.02.2005

PKN ORLEN - „BYK I NIEDŹWIEDŹ” Z WIG 20

Gazeta Giełdy PARKIET uhonorowała dziś PKN ORLEN statuetką „Byka i niedźwiedzia” uznając spółkę za inwestycję o najwyższej stopie zwrotu, spośród spółek giełdowych WIG 20 notowanych w 2004 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Statuetkę dla koncernu odebrał Paweł Szymański, Członek Zarządu ds. Finansowych.

Wyniki ubiegłorocznych notowań wskazują, że posiadacze walorów ORLENU mogli zarobić na akcjach spółki prawie 21,7%. Jest to najwyższa wartość wśród wyników zyskowności spółek z WIG 20 w minionym roku. Akcje koncernu przyniosły inwestorom najwyższą stopę zwrotu, zwyciężając w kategorii „Najlepsza inwestycja w spółkę giełdową z WIG 20 w 2004 roku”.

Za podstawę sukcesu uznano świetne efekty programu oszczędnościowego, zwycięstwo w przetargu na zakup strategicznego pakietu akcji czeskiego holdingu UNIPETROL oraz rekordowe wyniki finansowe firmy. Zdaniem specjalistów na wysokość kursu akcji mogły również wpływać oczekiwania inwestorów w kwestii planów spółki, dotyczących sprzedaży ponad 19% akcji Polkomtela, operatora Plus GSM.

- Bardzo dziękujemy za tak ważne dla PKN ORLEN, jako spółki giełdowej, wyróżnienie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że tak dobre wyniki firmy, a w konsekwencji wysokie notowania, zawdzięczamy w dużej mierze przyjaznym dla naszej branży trendom rynkowym. Mamy jednak świadomość, że dobra koniunktura nie trwa wiecznie i aby utrzymać poziom wyników finansowych i zaufania inwestorów dla naszych akcji, musimy koncentrować się na budowaniu własnej wartości” – powiedział, odbierając statuetkę, Paweł Szymański, Członek Zarządu ds. Finansowych PKN ORLEN.
- W ub. czwartek ogłosiliśmy nową strategię rozwoju Spółki, która ma nam pomóc w budowaniu własnej wartości. W tym roku zamierzamy się skoncentrować na wzroście efektywności, dalszej redukcji kosztów oraz sprawnej finalizacji transakcji Unipetrolu - jeżeli będziemy realizować te cele to wierzę, że ta statuetka będzie trafiać do nas także w kolejnych latach – dodał Paweł Szymański.

Biuro Prasowe
PKN ORLEN SA