27.05.2005

PKN ORLEN – pozytywna ocena rynku

Zakup czeskiego Unipetrolu, znacznie lepsze niż oczekiwane wyniki finansowe za I kwartał b.r. i spodziewane równie pomyślne informacje dotyczące II kwartału, przyczyniły się do podwyższonej oceny agencji ratingowych dla PKN ORLEN S.A.

Agencja Fitch, jedna z najbardziej cenionych agencji ratingowych, potwierdziła wysokie ratingi papierów nie­zabezpieczonych z pierw­szeństwem wykupu na „BBB" i zobowiązań krótkoterminowych na „F-3". Główną rolę w pozytywnej ocenie spółki odegrał zakup przez spółkę czeskiego Unipetrolu. Zdaniem agencji przyszła zintegrowana i zrestrukturyzowana firma PKN ORLEN - Unipetrol ma duże szane na podniesienie wydajności przez synergię działań i kosztów. W ocenie Fitch’a dużym wyzwaniem będzie stworzenie wzajemnie współpracującej struktury grupy ORLEN i Unipetrolu.

Podobne stanowisko przedstawił DI BRE Bank, którego analitycy podwyższyli rekomendację dla PKN ORLEN S.A. z „trzymaj” na „kupuj”. Ich zdaniem cena akcji w ciąglu najbliższych 6 miesięcny wzrośnie o conajmniej 20% czyli do poziomu około 52 PLN za akcję. Analityk banku, Pani Hanna Kędziora w swym raporcie pozytywnie oceniła działania spółki z powodu lepszych niż oczekiwane wyników za I kw. 2005 roku. W raporcie zwrócono uwagę na fakt iż w kolejnym raporcie finansowym, spółka zapewne przedstawie równie dobre wyniki.

Pozytywna reakcja analityów cieszy nas bardzo i świadczy o akceptacji działań Zarządu PKN ORLEN przez rynek kapitałowy. PKN ORLEN jest spółką która skutecznie realizuje założone plany finansowe przy jednoczesnej kontroli wydatków. Skuteczność i dotrzymanie słowa są zawsze w cenie i to zapewne podoba się analitykom – mówi Paweł Szymański, Członek Zarządu ds. Finansowych.