03.08.2005

ORLEN zaprasza na elektroniczne brzmienia w Płocku

W dniach 5-7 sierpnia odbędzie się w Płocku międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektronicznej i Vizualizacji FeMEV Płock 2005. Na gorącej, nadwiślańskiej plaży zagra światowa czołówka artystów tego nurtu, m.in. Karl Bartos, Luke Vibert i James Holden. Sponsorem imprezy jest PKN ORLEN.

FeMEV to już trzecia edycja międzynarodowego festiwalu muzyki elektronicznej na płockiej plaży. W zeszłym roku przyciągnął on 30 tysięcy fanów z całej Europy. W tym roku miasto spodziewa się w ciągu trzech festiwalowych dni podobnej liczby gości. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Największą gwiazdą festiwalu będzie Karl Bartos, jeden z założycieli legendarnej grupy Kraftwerk, który już jako samodzielny muzyk współpracował m.in. z OMD i New Order. Brytyjską scenę muzyczną będzie reprezentował Luke Vibert, znany z remixów dla Stereolab czy Artful Dodger. Nie mniejszą atrakcją dla fanów elektroniki będą występy uznanego na całym świecie DJ-a Jamesa Holdena czy Jana Jelinka, który w zaskakujący sposób łączy w swoich produkcjach różne style muzyczne. Na scenie nie zabraknie też polskich artystów – usłyszymy m.in. SLG, Mike’a P, 3 channels i Etiopa. Fanów elektro czekają zatem 54 godziny nieprzerwanego grania na 3 scenach.

Wszystkim występom będą towarzyszyły video-wizualizacje. Zgodnie z nazwą festiwalu, będą nie tylko dodatkiem do występów, ale ich integralną częścią. Na scenie głównej zaprezentuje się cała światowa czołówka twórców projekcji video, która przy akompaniamencie muzyki elektronicznej wprowadzi publiczność w świat niezwykłych obrazów.

W tym roku FeMEV opanuje nie tylko płocką plażę, ale i całe miasto. Na rynku codziennie będą odbywać się przedstawienia teatrów ulicznych i eksperymentalnych, zakańczane pochodem bębniarzy, prowadzącym widzów w kierunku skarpy na największe koncerty danego dnia. Na gości czekają też liczne atrakcje kinowe. Będzie można obejrzeć niszowe obrazy w cyklach: Azja nieznana dla Europejczyka (manga/anime, eksperymentalne filmy chińskie) i Inne formy audiowizualne. Bardzo ciekawie zapowiadają się awangardowe przedstawienia formacji Suka-Off i MIHO IWATA.

Wszystkie informacje o festiwalu w wersji polskiej i angielskiej można znaleźć na stronie internetowej plock2005.pl Zamieszczony jest tam szczegółowy program i mapa festiwalu, dokładna lista miejsc noclegowych wraz z telefonami kontaktowymi i ankieta rejestracyjna dla uczestników imprezy. Dla tych, którzy chcieliby poczuć przedsmak festiwalowych atrakcji, witryna udostępnia w dziale „Multimedia” pliki muzyczne z utworami i setami DJ-skimi wykonawców.

PKN ORLEN już po raz trzeci wspiera płocki festiwal muzyki elektronicznej. Koncern od lat szczególną troską otacza wszelkie przedsięwzięcia w obszarze szeroko pojmowanej kultury. Firma aktywnie uczestniczyła między innymi w realizacji takich przedsięwzięć jak I i II edycja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, czy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego. PKN ORLEN współpracuje regularnie z Muzeum Narodowym w Warszawie. Wspiera także rozwój twórczości indywidualnych artystów, szczególnie w obszarze fotografii i malarstwa. Wzajemne relacje ORLENU i takich twórców jak Edward Dwurnik czy Andrzej Pągowski zaowocowały wydaniem kilku niepowtarzalnych serii kalendarzy, które były nagradzane na Ogólnopolskich Przeglądach Kalendarzy VIDICAL.