29.08.2005

"Solidarność" w Brukseli

We wtorek, 30 sierpnia rozpoczynają się w Brukseli uroczyste obchody 25-lecia „Solidarności”, których głównym sponsorem jest PKN ORLEN. Przypadająca w tym roku rocznica powstania jest szansą przypomnienia zjednoczonej Europie historycznej prawdy, że upadek komunizmu nie byłby możliwy bez wydarzeń zapoczątkowanych w Polsce w roku 1980. Jednocześnie obchody są świetną okazją do promowania naszego kraju, kultury i tradycji poza granicami Polski.

Honorowymi patronami i jednocześnie uczestnikami brukselskich wydarzeń będą: Lech Wałęsa, Jerzy Buzek i Bronisław Geremek. Obchody rozpoczną się 30 sierpnia przedstawieniem w Parlamencie Europejskim rezolucji eksponującej pokojowy etos ruchu „Solidarności” jako przesłanie dla współczesnego świata, wypełnionego przemocą i terrorem. W tym samym dniu nastąpi też uroczyste otwarcie przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Josepha Borella, wystawy zatytułowanej „Drogi do Solidarności”, przygotowanej we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytutem Adama Mickiewicza. Dla uczestników wernisażu koncert zagra Stanisław Drzewiecki z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Białostockiej.

Polska scena muzyki rozrywkowej zaprezentuje się w Brukseli w sobotę, 17 września. W najbardziej reprezentacyjnym miejscu miasta, przy Rondzie Schumanna, odbędzie się wielka impreza pod nazwą „Droga do wolności” z udziałem polskich i zagranicznych artystów, takich jak: Maanam, Perfect, Myslovitz, T-Love, Zakopower, Rusłana i Belle Perez. W relacjonowanym przez TVP2 koncercie przypomniane będą najpopularniejsze polskie i zagraniczne utwory z lat 80-tych, charakterystyczne dla epoki „Solidarności” i europejskiej "Wiosny Ludów", a także współczesne przeboje w wykonaniu zaproszonych artystów. Polską „Drogę do wolności” będzie można poznać także dzięki towarzyszącym koncertowi video-wizualizacjom. Wraz z koncertem odbędzie się impreza promująca polskie miasta i regiony organizowana przy współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej.

22 września rozpocznie się festiwal filmów polskich „Sierpień ‘80”, który potrwa do 18 października. Oprócz najbardziej znanych filmów nawiązujących bezpośrednio do wydarzeń z lat 80-tych (m.in. „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Śmierć jak kromka chleba” Kazimierza Kutza, „Ucieczka z Kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego), widzowie będą mogli obejrzeć najlepsze filmy młodych polskich twórców, takich jak Magdalena Piekorz czy Wojciech Smarzowski.

Uroczyste obchody zakończy 3 października wielki koncert galowy w Théatre Royale La Monnaie zatytułowany „Dziękujemy Europie”. W części oficjalnej Lech Wałęsa złoży podziękowania społeczeństwom Zachodu za pomoc udzieloną Polsce w czasie narodzin Solidarności, w okresie stanu wojennego i lat 80-tych. Wręczy także odznaczenia przedstawicielom poszczególnych krajów. W części historyczno-muzycznej zagra Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Oprawę wizualną koncertu będą obrazy ilustrujące zbiorowe emocje epoki Solidarności, stanu wojennego, początków III RP i drogi do zjednoczonej Europy.

PKN ORLEN, sponsor główny obchodów 25-lecia Solidarności w Brukseli, po raz kolejny angażuje się w ważne dla historii i kultury Polski wydarzenie. Koncern od lat szczególną troską otacza wszelkie przedsięwzięcia w obszarze szeroko pojmowanej kultury. Firma aktywnie uczestniczyła między innymi w realizacji takich przedsięwzięć jak I i II edycja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, czy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego. PKN ORLEN współpracuje regularnie z Muzeum Narodowym w Warszawie.