09.09.2005

ORLEN zaprasza na pokaz filmu o powstaniu warszawskim

10 września, w sobotę, na telebimie ustawionym na Rynku Nowego Miasta w Warszawie będzie miał miejsce plenerowy pokaz polsko-angielskiego filmu dokumentalnego Bitwa o Warszawę - Powstanie w 44'. Projekcje odbędą się w o godz. 15.00, 17.00 i 19.00. Sponsorem filmu oraz sobotniego pokazu jest PKN ORLEN.

Bitwa o Warszawę... to pierwsza ekranizacja wydarzeń z 1944 r., którą oparto w głównej mierze na relacjach polskich powstańców. Film zrealizowano we współpracy polsko-angielskiej, na zlecenie Discovery Channel. Dokument wyreżyserowała Wanda Kościa, córka warszawskich powstańców, urodzona i mieszkająca w Anglii. Narratorem polskiej wersji jest Michał Żebrowski.

Telewizyjna premiera Bitwy o Warszawę... odbyła się w 61. rocznicę Godziny "W" - 1 sierpnia 2005 r. o godz. 17.00.

Celem plenerowej projekcji na Rynku Nowego Miasta jest upowszechnienie wiedzy o Powstaniu Warszawskim zarówno wśród mieszkańców Warszawy, jak i gości zwiedzających zabytkowe zakątki stolicy. Dzięki takiej formie przekazu pragniemy przedstawić historię powstania, opowiedzianą w sposób obiektywny i rzetelny, widzom w każdym wieku - nie tylko tym z pokolenia Polski walczącej, ale również następnym generacjom, które znają powstanie tylko z kart historii. Film przedstawia wydarzenia z 1944 r. pokazane z punktu widzenia ich uczestników, którzy opowiadają o losach swoich, swoich kolegów i ich rodzinnego miasta. Historię powstania wspomina także dwóch Brytyjczyków wspierających Polaków w walce. Co ciekawe - słyszymy relacje opowiedziane również z "drugiej strony barykady": przez niemieckiego żołnierza Wehrmachtu, który uczestniczył w brutalnej pacyfikacji Woli.

PKN ORLEN od wielu lat aktywnie wspiera inicjatywy, mające na celu popularyzację polskiej kultury. Dużą wagę przykłada też do upowszechniania wiedzy o przełomowych wydarzeniach historycznych naszego kraju. Koncern aktywnie uczestniczył także w realizacji m.in. takich przedsięwzięć jak: Konkurs Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego, VIII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena oraz wydanie "Małej Encyklopedii Rynku Sztuki - Malarze Polscy XIX i XX wieku". PKN ORLEN jest partnerem Muzeum Narodowego w Warszawie oraz głównym sponsorem obchodów 25-lecia Solidarności, które odbywają się w Brukseli w dniach od 30 sierpnia do 3 października.

Firma zdecydowała się ponadto współfinansować zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego w grudniu 2004 roku na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Zakupione dzieło przekazano w darze Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.