10.02.2006

ORLEN partnerem kulturalnego wydarzenia roku w Czechach

PKN ORLEN, obecny od zeszłego roku na rynku czeskim, jest głównym partnerem wystawy pt. "Karol IV - Cesarz z Bożej Łaski. Kultura i sztuka w okresie władzy ostatnich Luksemburczyków 1347 - 1437", poświęconej czasom panowania władcy nierozerwalnie związanego z historią ziem czeskich, a także dziejami całej Europy.

- Wspieranie i promocja kultury przynoszą niewspółmierne korzyści dla kraju oraz dla nas wszystkich, szczególnie dla przyszłych pokoleń. Od czasu kiedy PKN ORLEN wszedł na rynek czeski, po objęciu większościowego udziału w holdingu Unipetrol, PKN ORLEN chce wspierać nie tylko polską kulturę i sztukę, ale także uczestniczyć w ważnych wydarzeniach kulturalnych odbywających się w Czechach. W obecnych czasach duże i stabilne finansowo instytucje powinny czuć się odpowiedzialne za losy i rozwój dziedzictwa kulturalnego regionów krajów, w których prowadzą swoją działalność. - mówi Prezes Zarządu PKN ORLEN oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Unipetrolu, Igor Chalupec.

Wystawa, zorganizowana przez Zamek Praski we współpracy z nowojorskim Metropolitan Museum of Art, gościła wcześniej w Nowym Jorku, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem (łącznie 170 tys. zwiedzających). Poświęcona Karolowi IV i współczesnej mu sztuce ekspozycja obejmuje unikatowy zbiór ponad 220 eksponatów zebranych z ponad 90 galerii, muzeów i prywatnych kolekcji z 11 krajów. Organizatorzy sprowadzili także zbiory z Polski - z Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej w Krakowie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Kościoła Episkopalnego w Olsztynie oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. Wydarzenie to stanowi niezwykłą możliwość poznania dorobku artystycznego europejskiej dynastii Luksemburgów, która na zawsze nierozerwalnie będzie związana z Pragą i ziemią czeską. Patronat nad tym wydarzeniem objęli Prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus oraz Wielki Książę Luksemburga Henryk. Wystawę można oglądać od 16 lutego do 21 maja 2006 r. na Zamku Praskim na Hradczanach.

Karol IV Luksemburski, panujący w XIV wieku król czeski i zarazem cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, jest jedną z najwybitniejszych postaci historycznych w Czechach, gdzie skupił prawie całą swoją aktywność. W przeciągu zaledwie trzydziestu lat przekształcił Pragę w jedno z najważniejszych miast XIV-wiecznej Europy, zakładając instytucje i wznosząc budynki, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Zbudowany na polecenie władcy potężny most na Wełtawie stał się symbolem Pragi (most św. Judyty nazwany później Mostem Karola). Dziś Most Karola jest najpopularniejszym obiektem architektonicznym miasta i zarazem głównym skojarzeniem z postacią władcy. Karol IV ufundował w 1348 r. najstarszy w Europie Środkowej uniwersytet (Uniwersytet Karola), gdzie pobierali naukę studenci z całej Europy, w tym Polski. Pierwszy uniwersytet w Polsce został utworzony w Krakowie kilkanaście lat później (1364 r.). Ciekawostką historyczną może być fakt, iż Karola IV łączyły osobiste stosunki z Polską. Dwie z jego czterech żon były Polkami - Anna Świdnicka oraz Elżbieta Pomorzanka - wnuczka króla Kazimierza Wielkiego.

Realizując misję Mecenasa Kultury PKN ORLEN od lat aktywnie uczestniczy w ważnych wydarzeniach kulturalnych. Koncern był sponsorem XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, a także fundatorem stypendium dla Rafała Blechacza - zwycięzcy konkursu. Wcześniej współfinansował zakup niezwykle cennego rękopisu jednej z etiud Chopina, wystawionego w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Rękopis został przekazany w darze Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie. PKN ORLEN wspierał m.in. Instytut Sztuki przy realizacji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, jest również partnerem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Informacje na temat wystawy są dostępne na stronie www.karel-IV.cz. W dniu 14 lutego br. o godz. 11:00 na Zamku Praskim odbędzie się konferencja prasowa z okazji otwarcia wystawy.

Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. z siedzibą w Płocku jest jedną z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowej, którą tworzy 80 spółek prawa handlowego. Firma działa na rynku polskim, niemieckim i czeskim. Posiada kompleks rafineryjno-petrochemiczny zaliczany do najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Zarządza największą w Polsce siecią stacji paliw liczącą 1 906 i grupą ponad 480 stacji w Niemczech oraz aktywami czeskiego holdingu UNIPETROL a.s. Działalność handlową Koncernu wspiera efektywna infrastruktura logistyczna składająca się z baz magazynowych i sieci rurociągów. Do głównych spółek Grupy PKN ORLEN należą: Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o., ORLEN Deutschland, ZA Anwil SA, IKS "Solino" SA, ORLEN Oil Sp. z o.o. oraz rafinerie w Trzebini i Jedliczach.