12.05.2006

PKN ORLEN patronuje Koncertom Chopinowskim w Łazienkach Królewskich

PKN ORLEN jest sponsorem tegorocznego cyklu Koncertów Chopinowskich, odbywających się w warszawskich Łazienkach Królewskich. Tegoroczny sezon koncertowy trwa od maja do połowy września.

Koncerty w Łazienkach są już tradycyjną pozycją w kulturalnym kalendarzu stolicy. Odbywają się od 1959 roku i cieszą się niesłabnącym powodzeniem zarówno wśród warszawiaków, jak i odwiedzających miasto turystów. Również tego lata, w każdą niedzielę o godz.12.00 i 16.00 przy pomniku Fryderyka Chopina będzie można posłuchać utworów genialnego polskiego kompozytora w interpretacjach utytułowanych pianistów z Polski i całego świata, zapraszanych przez Stołeczną Estradę i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

PKN ORLEN, jako największa firma polska, czuje się szczególnie zobowiązany do wspierania przedsięwzięć popularyzujących polską kulturę nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Od lat angażuje się w najważniejsze wydarzenia kulturalne, wspierając zarówno ich organizatorów tak, jak i bezpośrednio artystów. Szczególną troską firma otacza twórczość Fryderyka Chopina, która zajmuje wyjątkowe miejsce nie tylko w polskim dziedzictwie narodowym i kulturalnym, ale także w sercach wszystkich Polaków.

Koncerty w Łazienkach Królewskich to już kolejne spotkanie PKN ORLEN z muzyką wielkiego twórcy. Wcześniej firma współfinansowała zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4, wystawionego na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. PKN ORLEN przekazał manuskrypt w darze Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Firma była też sponsorem XV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i ufundowała specjalne stypendium w wysokości 25 tys. euro dla najwyżej ocenionego pianisty z Polski, które trafiło do Rafała Blechacza - tryumfatora Konkursu. PKN ORLEN objął też w tym roku mecenatem uroczyste koncerty z okazji rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej. Występ Rafała Blechacza w ramach tych obchodów był niezwykły nie tylko dla słuchaczy, ale również dla samego pianisty, który otrzymał od PKN ORLEN czek wartości 70 tys. euro na zakup fortepianu Steinway, o jakim zawsze marzył.

PKN ORLEN nawiązał długofalową współpracę z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, w ramach której będzie sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i Jego Europa" (18-31 sierpnia 2006) oraz jesiennych koncertów Requiem w rocznicę śmierci Chopina (17 października w wersji liturgicznej w Kościele św. Krzyża oraz w wersji koncertowej, w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w dniu 18 października).