20.01.2006

PKN ORLEN na czele Gigantów Europejskich

PKN ORLEN zajął pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Poza zwycięstwem w klasyfikacji generalnej, został liderem w kategoriach: "Firmy w Polsce" oraz "Chemia, ropa, gaz".

Celem rankingu "Giganci Europy Centralnej" było wyłonienie największych i najbardziej efektywnych firm spośród 13 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Do sukcesu PKN ORLEN przyczyniły się m.in. skuteczna ekspansja na rynki zagraniczne, liczne porozumienia strategiczne, wzorowa współpraca z inwestorami oraz polityka przejrzystości i otwartości koncernu. PKN ORLEN był też bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o kluczowe kryterium, na jakim opierał się ranking - przychody firmy w 2004 r.

Zakup akcji czeskiego Unipetrolu w maju 2005 r był najważniejszym posunięciem strategicznym ORLENU, które uczyniło z koncernu lidera regionalnego. Inwestycja ta już dziś przynosi wymierne korzyści finansowe obu stronom. Przejęcie Unipetrolu to także przykład efektywnej wymiany wiedzy i doświadczeń na płaszczyźnie międzynarodowej. W ramach "Programu Partnerstwo", mającego zintegrować działania operacyjne obu firm, zaangażowani są najlepsi polscy i czescy specjaliści. Należy podkreślić, że połączenie PKN ORLEN i Unipetrolu było pierwszym dużym przejęciem w krajach, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 r.

Nie bez znaczenia na wynik rankingu był też fakt, że w badaniu WarsawScan 2005, oceniającym jakość współpracy firm z akcjonariuszami, analitycy wytypowali ORLEN jako najlepszą spółkę w zakresie relacji inwestorskich. Wskazali również najbardziej cenionych prezesów spółek, wśród których na drugim miejscu (za Wandą Rapaczyńską, Prezesem Agora SA) znalazł się prezes PKN ORLEN, Igor Chalupec - za kreowanie strategii, rozwój firmy i komunikatywność.

Firma została także doceniona za działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju w związku z planowaną przez ORLEN rozbudową własnej działalności wydobywczej.

Ranking "Giganci Europy Centralnej" został przygotowany wspólnie z międzynarodową wywiadownią gospodarczą Dun&Bradstreet oraz grupą dziennikarzy gospodarczych. Objął 13 krajów Europy Centralnej. Jego celem było wyłonienie największych, a zarazem najbardziej efektywnych firm europejskich z tego regionu. Jednocześnie dokonano porównania przedsiębiorstw pochodzących z różnych krajów w zakresie poszczególnych branży.

Udział w wielkiej uroczystości finałowej rankingu wzięli szefowie zwycięskich firm oraz przedstawiciele największych przedsiębiorstw z każdego kraju. Gala poprzedzona została konferencją podsumowującą wyniki rankingu pt. "Rola wielkich firm w transformacji Europy Środkowo-Wschodniej. W gronie gości specjalnych znaleźli się m.in. Leszek Balcerowicz, Lech Wałęsa, Danuta Hübner i Dariusz Rosati.