11.09.2006

Dni Litwy w Polsce

PKN ORLEN został partnerem strategicznym projektu „Dni Litwy w Polsce”, obejmującym około 100 różnych imprez, które odbędą się w okresie wrzesień - grudzień 2006 w wielu polskich miastach.

„Dni Litwy w Polsce“ zostały zorganizowane dla uczczenia 15. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Litwą, a Polską. Imprezy towarzyszące obchodom będą odbywać się od września do grudnia 2006, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Republiki Litewskiej Valdas Adamkus i Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Organizatorem projektu ze strony litewskiej jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej, urzędy poszczególnych miast, rejonów i okręgów oraz Ambasada Republiki Litewskiej w Warszawie; ze strony polskiej – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz urzędy poszczególnych polskich miast i województw. Koordynatorami projektu są: Instytut Litwy (Wilno) i Instytut Adama Mickiewicza (Warszawa).

„Dni Litwy w Polsce” mają przybliżyć Polakom litewską kulturę, tradycję, gospodarkę oraz możliwości rozwoju turystyki. Program wydarzenia obejmuje imprezy odbywające się równolegle w Warszawie i innych polskich miastach utrzymujących partnerskie relacje ze swoimi litewskimi odpowiednikami (Dni Wilna w Krakowie, Dni Kowna we Wrocławiu, Dni Kłajpedy w Gdyni, Dni Poniewieża w Lublinie, Dni Możejek w Płocku, Dni Rejonu Kiejdańskiego w województwie kujawsko-pomorskim, Dni okręgu Taurogi w województwie warmińsko-mazurskim). Ogółem przewidzianych jest ponad 100 imprez. Projektowi „Dni Litwy w Polsce“ towarzyszyć będzie szeroko zakrojona kampania informacyjna.

Realizując misję Mecenasa Kultury PKN ORLEN od lat aktywnie uczestniczy w ważnych wydarzeniach kulturalnych. Koncern był sponsorem XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, a także fundatorem stypendium dla Rafała Blechacza – zwycięzcy konkursu. Wcześniej współfinansował zakup niezwykle cennego rękopisu jednej z etiud Chopina, wystawionego w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Rękopis został przekazany w darze Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie. PKN ORLEN wspierał m.in. Instytut Sztuki przy realizacji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, jest także partnerem Muzeum Narodowego w Warszawie. Koncern uczestniczy również w wydarzeniach kulturalnych krajów, w których realizuje swoje inwestycje. W Czechach firma sponsorowała wystawę poświęconą cesarzowi Karolowi IV oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. Planując ekspansję na rynek litewski poprzez przejęcie rafinerii w Możejkach, PKN ORLEN pragnie zaznaczyć swoją obecność również w życiu kulturalnym tego kraju.

Informacje na temat obchodów „Dni Litwy w Polsce” oraz harmonogram wydarzeń będą dostępne na stronie www.dnilitwy2006.lt/index2.php . W dniu 12 września br. o godz. 13.00 w Zamku Ujazdowskim odbędzie się konferencja prasowa z okazji inauguracji wydarzenia.