26.09.2006

Finał ORLEN TROPHY, PUCHARU POLSKI OFF ROAD PL oraz Eurotrophy już za nami

Rozegrana w ostatni weekend krakowska runda ORLEN TROPHY, zakończyła tegoroczne zmagania w ramach PUCHARU POLSKI OFF ROAD PL oraz Pucharu Europy. Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, w klasie Extreme przypadło załodze Darek Luberda/ Szymon Polak. Na najwyższym podium w klasie Adventure stanęli Arkadiusz Bielecki i Paweł Więcek.

W piątek, na starcie do prologu, w podkrakowskiej miejscowości Biały Kościół, stawiły się 34 załogi samochodów terenowych, w tym czołówka europejskiego off road-u. Wyniki prologu zadecydowały o kolejności startu do etapu nocnego, który rozegrano na poligonie Pasternik. W przeciwieństwie do rundy w Morągu, która przeprowadzona została w strugach deszczu i zamieniła etap nocny w długą, wodną przeprawę, tym razem dominowała piękna, bezchmurna pogoda ułatwiająca zawodnikom pokonywanie trasy. Najlepsze załogi dotarły do mety etapu nocnego już po dwóch godzinach. W sobotę, po odprawie w bazie rajdu, o godzinie 10.00, wystartował etap dzienny. Urozmaicony, górzysty teren, techniczna, kręta trasa i piękny, skalisty krajobraz Jury, to najbardziej charakterystyczne elementy krakowskiego rajdu.

Do rywalizacji w III rundzie rajdu ORLEN TROPHY, Pucharu Polski off road pl stanęli zarówno zawodnicy zajmujący czołowe lokaty po poprzednich rajdach: Darek Lubera/ Szymon Polak, Wojtek Polowiec/ Paweł Przybyłowski, Wojtek Gołębiowski/ Leopold Pstrzoch, jak i załogi startujące po raz pierwszy w tegorocznym cyklu ORLEN TROPHY: Kamieniecki/Kwiatkowski czy Kowal/ Kęsek. To właśnie "nowi" zawodnicy odegrali kluczową, dla klasyfikacji III rundy rolę, zajmując odpowiednio: pierwszą i drugą lokatę w klasie Exteme. Darek Luberda, zwycięzca dwóch wcześniejszych rund, tym razem zajął piąte miejsce. Nieco słabszy występ nie przeszkodził jednak w utrzymaniu pierwszej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Wyniki III rundy w klasie Adventure były mniej zaskakujące. Zawodnicy, którzy zaprezentowali dobrą formę w poprzednich etapach, stanęli na podium również tym razem. Arek Bielecki i Paweł Więcek pozostawili w tyle rywali wygrywając III rundę i tym samym zapewniając sobie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej ORLEN TROPHY Pucharu Polski off road pl. Zwycięzcy odebrali nagrody z rąk Jacka Czachora, zawodnika startującego w ORLEN TEAM, który w 2004 r. zdobył tytuł Wicemistrza Świata w Motocyklowych Mistrzostwach Świata.

Piękna pogoda umożliwiła kibicom korzystanie z ,,około-rajdowych" atrakcji, umiejscowionych na poligonie Pasternik: koncertów muzycznych, lotów balonem i przejażdżek quadami.

ORLEN TROPHY to ekstremalne rajdy terenowe z elementami przeprawowymi. Formuła rajdu powstała w 2001 roku. Tegoroczny cykl składał się z trzech imprez. W pierwszej, tegorocznej rundzie, rozegranej w maju w Bojanowie k. Stalowej Woli, wzięło udział 25 załóg, w drugiej, którą usytuowano w okolicach Morąga i Ostródy, 33 samochody. III runda ORLEN TROPHY, PUCHARU POLSKI OFF ROAD PL rozegrana została okolicach Krakowa i stanowiła również ostatnią rundę w tegorocznym kalendarzu Pucharu Europy.