13.06.2007

Mažeikiu Nafta największym litewskim eksporterem

Wchodząca w skład Grupy ORLEN spółka Mažeikiu Nafta została nagrodzona tytułem Największego Litewskiego Eksportera 2006 roku, przyznawanym przez Litewską Konfederację Przemysłowców.

W 2006 roku eksport litewskich towarów wzrósł o 18,4% w porównaniu do roku poprzedniego i wyniósł ponad 38.81 mln LTL, z czego 23% to udział Mažeikiu Nafta.

Firma jest jednym z największych pracodawców na Litwie i podobnie jak w latach poprzednich utrzymała pozycję największego eksportera w swoim kraju. Zyski przedsiębiorstwa z tego tytułu wzrosły z 8,7 mln LTL w 2005 r. do 8.96 mln LTL w roku 2006.

Paliwa produkowane przez Mažeikiu Nafta znajdują odbiorców w m.in. w USA (benzyna) oraz Hiszpanii, Francji i Islandii, które kupują litewski olej napędowy. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się także wysokiej jakości paliwo lotnicze. Wśród jego nabywców znajduje się m. in. Międzynarodowy Port Lotniczy Keflavik, który zaopatruje samoloty nie tylko na liniach krajowych, ale także międzynarodowych (kierunek Ameryka Północna – Europa). Jednym z głównych odbiorców paliwa lotniczego z Mažeikiu Nafta są również Szwedzkie Siły Powietrzne.