21.07.2008

Przygoński pierwszy w Mistrzostwach Polski w Cross Country

Jakub Przygoński - najmłodszy motocyklista ORLEN Team - zajął pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Polski w Cross Country. Zawody zostały rozegrane w miniony weekend 19 i 20 lipca w miejscowości Romanówka koło Siemiatycz. Wysokie skoki, efektowne przejazdy w kurzu i prawdziwa sportowa walka to główne cechy zakończonej rywalizacji.

or w Romanówce, na którym rozegrano zawody, został całkowicie przebudowany pod kątem specyfiki Mistrzostw Polski. Organizatorzy przygotowali wysokie, solidne bandy oraz serię potężnych skoków, na których motocykle rywalizujących zawodników wybijały się na kilka, czasem kilkanaście metrów ponad powierzchnię trasy. Tor przed startem został bardzo dobrze przygotowany.

Specyfika zawodów Cross Country polega na tym, że zawodnicy rozpoczynają współzawodnictwo stojąc 10m przed zgaszonymi motocyklami. Na komendę biegną do swoich maszyn, odpalają je, odkręcają manetkę gazu do oporu i przystępują do wyścigu na krętym torze. Wyścig trwa 2 godziny. Pokonywany podczas zawodów dystans wymaga ponownego tankowania motocykla. Odbywa się ono alogicznie jak w formule 1.: zawodnicy zjeżdżają do Pit-stopu. Tam obsługujący ich serwis w jak najkrótszym czasie stara się wypełnić zbiornik paliwem i dokonać ewentualnych drobnych napraw, by motocyklista mógł jak najszybciej powrócić do ścigania.

Pierwszego dnia start nie poszedł mi najlepiej. Mój motocykl nie odpalił od razu. W konsekwencji ruszyłem dopiero z ok. dziesiątego miejsca. Zacząłem gonić czołówkę, podjęcie z nimi walki było jednak bardzo trudne, ponieważ na trasie była masa ograniczającego widoczność kurzu. Po godzinie jazdy zajmowałem drugie miejsce. Tuż przed tankowaniem wyprzedziłem Karola Knapa i już do mety nie oddałem prowadzenia. Tor zmieniał się z okrążenia na okrążenie, zrobiły się głębokie dziury, odsłoniły się korzenie i kamienie. - powiedział Jakub Przygoński, zawodnik ORLEN Team

Dla młodego zawodnika ORLEN Team starty w Mistrzostwach Polski w Cross Country są uzupełnieniem w stosunku do długodystansowych rajdów, w których startuje on od zeszłego sezonu. Podczas rozgrywanych na egzotycznych trasach w różnych zakątkach świata rajdów Przygoński godnie reprezentuje Polskę podejmując rywalizację z najlepszymi zawodnikami światowego formatu.

Więcej informacji oraz zdjęcia na www.orlenteam.pl