27.02.2008

PKN ORLEN zdobywcą Grand Prix Targów Expochem

PKN ORLEN otrzymał główną nagrodę na I Międzynarodowych Targach Przemysłu Chemicznego EXPOCHEM 2008 w Katowicach, w kategorii „Produkt Chemiczny”. Zwycięstwo przyniósł Koncernowi produkt Bioester - paliwo odnawialne, produkowane z olejów roślinnych, przeznaczone dla pojazdów z silnikiem diesla.

Jury Konkursu doceniło fakt, iż Bioester oferowany przez płocką Spółkę - w przeciwieństwie do produktów konkurencyjnych – wytwarzany jest wyłącznie z oleju rzepakowego i posiada najlepsze właściwości spośród wszystkich dostępnych estrów.

Innowacją zastosowaną przez PKN ORLEN przy produkcji Bioestru są specjalne dodatki uszlachetniające, które gwarantują jego najwyższą jakość w całym okresie użytkowania paliwa. Pakiet zastosowany przez Koncern zawiera najbardziej efektywne, spośród dostępnych na rynku, dodatki wpływające na poprawę właściwości produktu w środowisku zarówno niskich, jak i wysokich temperatur, gwarantujące stabilność produktu, zabezpieczające silnik przed korozją i chroniące przed rozwojem życia biologicznego w paliwie.

Zestaw dodatków, który jest jednym z elementów wyróżniających Bioester z PKN ORLEN na tle produktów konkurencyjnych, został opracowany w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego S.A. w Płocku.

Bioester spełnia wszelkie wymagania określone w normie PN-EN 14214 oraz przepisy obowiązujące zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Produkt ma korzystny wpływ na środowisko. Przyczynia się do znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Spalanie Bioestru powoduje zmniejszenie emisji tlenków węgla, cząstek stałych i związków siarki.

Jakość i bezpieczeństwo użytkowania tego paliwa potwierdzana jest badaniami realizowanymi zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie przez akredytowane laboratoria badawcze. Produkt ten jest poddawany rygorystycznym procedurom kontroli jakości obowiązujących w PKN ORLEN.

Bioester jest dostępny w sprzedaży hurtowej PKN ORLEN oraz w sieci stacji Bliska. Listę stacji oferujących Bioester można znaleźć na stronie internetowej www.e-biopaliwa.pl.

Międzynarodowe Targi Przemysłu Chemicznego EXPOCHEM odbywają się w dniach 27 i 28 lutego 2008 w Katowickim Centrum Targowym SPODEK. To pierwsza tego typu impreza ekspozycyjna dla branży chemicznej w kraju. Organizowana jest przez Zarząd Targów Warszawskich pod patronatem honorowym Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Skarbu Państwa, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz Prezydenta Miasta Katowice. Patronat naukowy nad Targami objął J.M. Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Wojciech Zieliński.

Targi Expochem 2008 umożliwiają spotkania oraz wymianę doświadczeń między producentami i dostawcami linii technologicznych, urządzeń, technologii i surowców. Do imprezy zgłosiło swój udział ponad 80 wystawców z kraju i zagranicy.

Biuro Prasowe
PKN ORLEN