06.03.2008

”Beethoven i jego Wiedeń” z PKN ORLEN

Już 9 marca rozpocznie się 12. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Dzięki niemu kulturalne serce Warszawy wypełni się muzyka poważną. Przez prawie dwa tygodnie melomani będą mogli rozkoszować się muzyką w wykonaniu najlepszych orkiestr i solistów z całego świata. Partnerem tegorocznego festiwalu jest PKN ORLEN.

Od 9 do 22 marca Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki - Opera Narodowa oraz Zamek Królewski zamienią się w miejsca, w których rozbrzmiewać będzie muzyka poważna na najwyższym, światowym poziomie. Podczas 12. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena odbędzie się około trzydziestu koncertów w wykonaniu najznamienitszych orkiestr i solistów. Festiwal powołany został po raz pierwszy przez Elżbietę Penderecką w 1997 roku. Dzisiaj jest jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce. W czasie tegorocznej edycji wystąpią między innymi: Leipziger Streichquartett, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Lahti Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Münchner Philharmoniker, Chór Filharmonii Narodowej itp. Nie zabraknie również występów znakomitych solistów, takich artystów jak: Gustav Rivinius, Viviane Hagner, i Rudolf Buchbinder. W tym roku festiwalowi towarzyszyć będą dwa niezwykłe wydarzenia - koncert z okazji obchodów 75- lecia urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz recital dla uczczenia 100-lecia urodzin Oliviera Messiaena.

Oficjalne rozpoczęcie tegorocznego Festiwalu zaplanowano na 9 marca, jednak już od 5 marca muzyka Beethovena będzie rozbrzmiewać w Filharmonii Narodowej. Podczas otwarcia, w samo południe, na Zamku Królewskim odbędzie się koncert Konstantina Scherbakova. Główny koncert otwierający Festiwal będzie miał miejsce w Filharmonii Narodowej i rozpocznie się o godzinie 19.30. Na scenie pojawi się orkiestra Sinfonietta Cracovia, chór Filharmonii Narodowej, dyrygent Kazimierz Kord, sopranistka Amanda Mace, mezzosopranistka Lioba Braun, tenor Jorma Silvasti oraz bas Rene Papé. Festiwalowi towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe, w tym kursy mistrzowskie słynnej śpiewaczki Christy Ludwig, międzynarodowe sympozjum naukowe i wystawa manuskryptów. W programie znajduje się także koncert jazzowy oraz specjalny występ Naseera Shammy i zespołu Al-Oyoin, przedstawiający muzykę arabską. PKN ORLEN po raz kolejny zaangażował się we współpracę ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena. Jako mecenas najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, koncentruje się między innymi na promocji muzyki poważnej – współpraca z Filharmonią Narodową, stypendystą Koncernu - Rafałem Blechaczem, promocja dorobku największego polskiego pianisty – Fryderyka Chopina oraz objęcie mecenatem Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Narodowego w Warszawie.

Biuro Prasowe
PKN ORLEN