12.03.2008

UNIPETROL RPA wyprodukował czteromilionową tonę polietylenu

Produkcję gęstego polietylenu (HDPE), znanego pod nazwą handlową Liten, z wykorzystaniem technologii polegającej na gazowej polimeryzacji etylenu, rozpoczęto w czeskim Litvinovie w 1976 roku. Trzynaście lat później - w 1989 roku - wyprodukowano pierwszy milion ton HDPE. Dziś - dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii – wytworzenie miliona ton polietylenu zajmuje mniej niż cztery lata.

Produkcję polietylenu zintensyfikowano w 2002 roku po uruchomieniu drugiej linii HDPE o rocznej wydajności 200 tys. ton.

Asortyment produktów Unipetrol RPA obejmuje dziś ponad 60 rodzajów polietylenu.

Oprócz firm krajowych, które kupiły około jednej czwartej całej ubiegłorocznej produkcji, polietylen znalazł nabywców wśród producentów w Unii Europejskiej i w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Polietylen jest wykorzystywany do produkcji skrzynek, kanistrów, sprzętów domowych, saszetek, toreb, uszczelek do butelek PET, zabawek, powierzchni do biegów, zjazdów narciarskich, tablic i rur. Znajduje również zastosowanie w produkcji wyrobów w procesach formowania wtryskowego, wydmuchiwania, wyciskania i tłoczenia

W ubiegłym roku Unipetrol RPA wyprodukował pięciomilionową tonę propylenu (Mosten) i dziesięciomilionową tonę etylenu.

Kontakt:
Michaela Lagronová
Press spokesperson,
Unipetrol, a.s. GSM: 602/304 708
E-mail: michaela.lagronova@unipetrol.
cz www.unipetrol.cz