31.10.2008

PKN ORLEN liderem "Listy 2000"

PKN ORLEN znalazł się na pierwszej pozycji zestawienia "Lista 2000" przygotowanego przez Rzeczpospolitą. Dzięki najlepszym wynikom finansowym w 2007 roku Koncern obronił pozycję lidera z poprzedniego roku.

Ranking został przygotowany w oparciu o dane finansowe z raportów jednostkowych i skonsolidowanego za 2007 rok. W zestawieniu znalazły się również spółki należące do Grupy Kapitałowej PKN ORLEN: ORLEN Petrocentrum, Grupa Basell Orlen Polyolefins, Zakłady Azotowe "Anwil", ORLEN Petrotank, Rafineria Trzebinia,ORLEN Gaz, Petrolot, ORLEN Petroprofit, ORLEN Asfalt, ORLEN Oil, ORLEN Morena, ORLEN Petrozachód, Rafineria Nafty Jedlicze, IKS Solino, ORLEN KolTrans, ORLEN Projekt, ORLEN Transport Płock.
Dwanaście spółek Grupy ORLEN znalazło się na w pierwszej pięćsetce rankingu.

Spośród firm znajdujących się na "Liście 2000" przygotowano podrankingi uwzględniające podział na branże i wskaźniki ekonomiczne, w których znalazł również Koncern. PKN ORLEN zajął trzecią pozycję w kategorii "Największe zyski" za rok 2007, odnotowując 20% wzrost zysku netto w stosunku do roku poprzedniego. W kategorii "Efektywność zatrudnienia" pierwsze miejsce zajęła spółka ORLEN Petrocentrum, a pierwszą trzydziestkę tej kwalifikacji zamyka ORLEN Morena.

Ranking "Lista 2000" przygotowywany jest na podstawie zestawień finansowych i ankiet uwzględniających następujące informacje: przychody ze sprzedaży, wynik operacyjny wynik netto, wartość aktywów, amortyzację, kapitał własny, inwestycje, ROE oraz poziom zatrudnienia.
"Lista 2000" ogłaszana jest od 2002 roku. PKN ORLEN znalazł się po raz kolejny w czołówce zestawienia. Od 9 lat utrzymuje również pozycję lidera w rankingu Rzeczpospolitej obejmującym ścisłą czołówkę polskich firm "LISTA 500".