27.10.2008

Rekordowa modernizacja w litewskiej Rafinerii

W sobotę ruszyła zmodernizowana instalacja Hydroodsiarczania Oleju Napędowego w rafinerii AB Mažeikiu Nafta. Proces wymiany reaktora na pięciokrotnie większy oraz innych niezbędnych podzespołów wykonano zaledwie w trzy tygodnie, siłami pracowników rafinerii i 900 osób z firm zewnętrznych.

AB „Mažeikių nafta“ przeprowadziła modernizację instalacji w celu zapewnienia stabilnej produkcji i dostaw niskosiarkowego oleju napędowego o parametrach zgodnych ze standardami UE. Nowe standardy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r., kiedy to na rynki republik bałtyckich będzie można dostarczać wyłącznie olej napędowy z niską zawartością siarki – maksymalnie do 10 ppm (10mg/kg).

W efekcie przeprowadzonych prac olej napędowy produkowany w rafinerii w Możejkach zyska najwyższą jakość, co pozwoli wzmocnić konkurencyjność oferty. W czasie postoju gruntownie zmodernizowano instalację – zostały wymienione i wyremontowane wszystkie podstawowe zespoły, takie jak wymienniki ciepła, chłodnice powietrzne, systemy sterowania. Zasadniczym elementem modernizacji instalacji była wymiana reaktora. Nowy, o pojemności 475 m. sześć., zastąpił używany do tej pory reaktor o pojemności 80 m. sześć. Wartość modernizacji wyniosła 111 mln. litów.

- Wszystkie prace modernizacyjne zostały wykonane bez zatrzymywania pracy zasadniczych instalacji rafinerii i zaledwie w trzy tygodnie. Najważniejsze dla nas było by zapewnić najlepszą jakość wykonania w jak najkrótszym czasie przestoju instalacji. Pożądany efekt uzyskaliśmy dzięki profesjonalnemu rozplanowaniu i przygotowaniu całego procesu modernizacji – powiedział Marek Mroczkowski, dyrektor generalny „AB Mazeikiu Nafta”.

W trakcie modernizacji instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego wyremontowane zostały także niektóre inne instalacje, takie jak piece reformingu i visbreaker.

Przy pracach modernizacyjnych zatrudnionych byli pracownicy spółki „Mazeikiu Nafta” oraz ok. 900 dodatkowych pracowników z firm wykonawczych z Litwy (85 proc.) i z zagranicy.