31.05.2009

Rajd Sardynii: Wypadek Marc'a Comy

Na trasie czwartego etapu Rajdu Sardynii wypadkowi uległ dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej Marc Coma. Hiszpan z kilkoma poważnymi złamaniami został przewieziony śmigłowcem do szpitala. Motocykliści ORLEN Team również mieli przygody na trasie etapu, jednak udało im się szczęśliwie dojechać do mety. Jakub Przygoński wyprzedził poprzedzającego go rywala i awansował na dziewiątą pozycję w klasyfikacji generalnej rajdu. Jacek Czachor jest 21.

Nowym liderem rajdu został Cyril Despres. Niefortunne zdarzenie Comy miało miejsce już na trzecim kilometrze pierwszego odcinka specjalnego. Hiszpan startował jako pierwszy, więc wypadek opóźnił znacznie całą rajdową karawanę.

Bardzo długo przetrzymali nas organizatorzy na pierwszym etapie. Coma musiał w coś uderzyć na jednym z bardzo szybkich, dość szerokich zjazdów i przeleciał przez kierownicę motocykla. Złamał rękę oraz kilka żeber. Ja i Kuba również tam w coś uderzyliśmy - na szczęście nic się nie stało. Na asistance po pierwszym odcinku przejechaliśmy dość późno. Tam zmieniliśmy ogumienie na dakarowe, którego będziemy używać przez dwa etapy i dość szybko wróciliśmy na trasę rywalizacji. Organizator nie chciał, aby zastał nas zmrok na trasie - powiedział Jacek Czachor.

Po drugim odcinku specjalnym dzisiejszego etapu motocykle ORLEN Team zostały zamknięte w parku assistance. Ich stan techniczny jest dobry. Z racji na etap maratoński dziś nie można dokonywać żadnych prac serwisowych.

Jestem bardzo zadowolony z mojej jazdy na drugim odcinku specjalnym. Pojechałem go bardzo szybko. Dzisiejszy etap miał być łatwiejszy. Tak jednak nie było. Jechaliśmy po bardzo dużych kamieniach. Cały pierwszy odcinek, na którym wypadek miał Marc Coma był bardzo niebezpieczny. Na szczęście udało mi się go przejechać bez większych problemów i cieszę się, że jestem na mecie tego maratonu. Dzisiaj śpimy w namiotach na szczycie góry, nie ma z nami mechaników, są tu tylko zawodnicy i kilka osób z obsługi - dodał Jakub Przygoński.

Jutro ostatni dzień zawodów. Motocykliści powracają do San Teodoro, gdzie poznamy zwycięzcę rajdu.

Rywalizację ORLEN Team z innymi zawodnikami ze światowej czołówki na trasie Rajdu Sardynii można śledzić oglądając kroniki rajdowe na antenie TVP zaraz po głównym wydaniu Wiadomości Sportowych, a także w Internecie na www.orlenteam.pl

Klasyfikacja generalna po IV etapie

1. DESPRES CYRIL (AND) OPENSP 11:15'55
2. VILADOMS JORDI (ESP) OPENSP +4'48
3. MANCINI ANDREA (ITA) 450SP +5'31
4. OLIVIER PAIN (FRA) OPENSP +14'49
5. CECI PAOLO +17'33
6. ZANOTTI ALLESANDRO +18'59
7. CASTEU DAVID +20'58
8. LOPEZ FRANCISCO +26'35
9. PRZYGONSKI JAKUB (POL) OPENSP +34'43
10. RODRIGUES HELDER +37'17
...
21. CZACHOR JACEK (POL) OPENPRO +1:43'30

Program Rajdu Sardynii
Prolog 27 maja odbiór techniczny oraz San Teodoro
Etap I 28 maja San Teodoro-Arbatax
Etap II 29 maja Arbatax-Arborea (Coast to Coast)
Etap III 30 maja Arborea-Arborea (Ring, towards South and Sulcis)
Etap IV 31 maja Arborea-Alghero
Etap V 1 czerwca Alghero-San Teodoro