19.03.2009

ORLEN Team rozpoczyna nowy sezon rajdowy

Motocykliści ORLEN Team: Jacek Czachor i Jakub Przygoński wystartują w pełnym cyklu Mistrzostw Świata FIM 2009. Już w niedzielę 22 marca zawodnicy przystąpią do pierwszego w tym sezonie rajdu rozgrywanego na pustynnych terenach Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Abu Dhabi Desert Challenge 2009.

Po 18 edycjach Rajdu UEA Desert Challenge organizatorzy zdecydowali się przenieść imprezę do stolicy państwa oraz zmienić jej nazwę na Abu Dhabi Desert Challenge. Rajd składa się z 5 odcinków specjalnych biegnących po bardzo wysokich, kopnych wydmach. W sobotę 21 marca motocykliści ORLEN Team przejdą odprawę administracyjną, a w niedzielę przystąpią do rywalizacji na super odcinku specjalnym rozgrywanym w Abu Dhabi. Na liście zgłoszeniowej rajdu widnieje dwadzieścia dziewięć załóg samochodowych, dwie startujące w samochodach ciężarowych, trzydziestu pięciu motocyklistów oraz jedenaście quadów.
 
W zbliżającym się sezonie cross country 2009 motocykliści ORLEN Team kontynuują strategię, której głównym celem jest walka o najwyższe trofea w Mistrzostwach Świata oraz jak najlepsze przygotowanie przed kolejną edycją Rajdu Dakar. 

- Przyjęliśmy prostą strategię wewnątrz zespołu. Kuba pojedzie na sprawdzonym sprzęcie, a ja będę testował nowe rozwiązania. Jestem doświadczonym zawodnikiem, więc mogę sobie na to pozwolić. Kuba jest teraz bardzo szybki, dlatego też zdecydowaliśmy, że to on będzie jechał po wynik. Nie oznacza to, że ja pojadę wolniej, Kuba jest jednak lepiej przygotowany do całego cyklu zawodów. W tym sezonie mam założony inny silnik niż ten, na którym startowałem na Dakarze. Ma on trochę powiększoną pojemność, inne tłoki i pierścienie. Będę się skupiał, by te rozwiązania dobrze przetestować i usprawnić. Chciałbym, aby do lipca motocykl był już w takim stanie, jakim będę startował na Dakarze i by przeróbki nie były konieczne w drugiej części sezonu - powiedział Jacek Czachor.

Jacek Czachor zdobył dwa razy z rzędu tytuł Mistrza Świata. Sezon cross country 2009 traktuje także jako przygotowanie do kolejnej edycji Rajdu Dakar. Wiadomo już, że ta arcytrudna impreza odbędzie się po raz kolejny na trasach Ameryki Południowej. Kapitanowi ORLEN Team zależy, aby dzięki startom w cyklu cross-country do kolejnej edycji tej imprezy przystąpić w jak najlepszej formie - Będę walczył o dobry wynik w Mistrzostwach Świata. Jednak, kiedy przerabia się motocykl, pewnych rzeczy nie można przewidzieć. Moim głównym celem jest doprowadzenie sprzętu do najlepszego stanu przed Dakarem - dodał Czachor.

W tym roku nastąpiły zmiany w przepisach Mistrzostw Świata. Wszyscy motocykliści wystartują w jednej klasie generalnej. W stawce znajdą się takie sławy jak Marc Coma czy Cyril Despres - kierowcy fabryczni stajni KTM. Kiedy tych dwóch zawodników spotkało się na pustyni w Emiratach w listopadzie zeszłego roku doszło między nimi do pasjonującej rozgrywki. Ostatecznie wygrał Cyril odnosząc swoje piąte zwycięstwo w rajdzie oraz nie dopuszczając do trzeciego zwycięstwa z rzędu swojego fabrycznego kolegi. Jakub Przygoński, który dzięki wskazówkom starszych kolegów z ORLEN Team robi bardzo szybko postępy zapowiada nawiązanie bezpośredniej rywalizacji z najlepszymi.

- Tym razem zaczynamy sezon od Emiratów Arabskich, czyli kopnych wydm pustyni. Jest to rajd, który bardzo lubię, prawdopodobnie dlatego, że tutaj półtora roku temu wystartowałem po raz pierwszy na maratonie. Tak się rozpoczęła moja przygoda z rajdami cross country. Na zbliżających się zawodach wystartuje dwóch faworytów z Dakaru: Coma i Despres. Będę się starał się im dorównać i nauczyć się ich tempa. Po Dakarze trenowałem trzy tygodnie we Włoszech, jeździłem dużo. Wiem, jakie są moje możliwości i będę chciał się utrzymywać w stawce z najlepszymi. Bardzo się cieszę, że w tym roku wprowadzono tylko jedną generalną klasę, czyli motocykle o wszystkich pojemnościach będą rywalizowały razem. Oznacza to dużą konkurencję i walkę. Na pewno będzie bardzo ciekawie. Koncentruję się na jak najlepszym przygotowaniu do Rajdu Dakar. Muszę zyskać nowe doświadczenia, kończyć poszczególne rajdy w szybkim tempie, aby móc osiągnąć dobry wynik - powiedział Jakub Przygoński.

Od początku sezonu nie wystartuje trzeci spośród motocyklistów ORLEN Team. Marek Dąbrowski, któremu podczas startu w Rajdzie Dakar odnowiła się kontuzja barku, przejdzie rehabilitację i planuje dołączyć do kolegów w ostatnich rundach Mistrzostw Świata.

Na pełen cykl Mistrzostw Świata FIM składa się 5 rajdów.
Kalendarz startów motocyklistów w sezonie 2009:

22.03 - Rajd Abu Dhabi Desert Challenge, Zjednoczone Emiraty Arabskie
22.04 - Rajd Tunezji
26.05 - Rajd Sardynii (Włochy)
23.06 - Rajd Dos Sertoes (Brazylia)
26.09 - Rajd Faraonów (Egipt)
24.10 - Rajd Maroka

Więcej informacji oraz zdjęcia na www.orlenteam.pl