21.10.2009

Rekordzistka świata w Grupie Sportowej ORLEN

Anita Włodarczyk, mistrzyni oraz rekordzistka świata w rzucie młotem, dołączy do grona sportowców sponsorowanych przez PKN ORLEN. Wraz z Tomaszem Majewskim oraz Piotrem Małachowskim lekkoatletka wejdzie w skład Grupy Sportowej ORLEN, kontynuując niedawno wyznaczony kierunek w marketingu sportowym Koncernu.

PKN ORLEN dywersyfikuje portfel aktywności sponsoringowych i angażuje się w przedsięwzięcia przynoszące marce wymierne długookresowe korzyści. Włączenie Anity Włodarczyk w skład Grupy Sportowej ORLEN ma na celu wzmocnienie pozycji Koncernu w obszarze lekkoatletyki - dyscypliny, która od lat cieszy się w Polsce i w Europie niesłabnącym zainteresowaniem kibiców. Wykorzystując wizerunek najbardziej utalentowanych polskich lekkoatletów należących do Grupy Sportowej ORLEN spółka intensyfikuje drugi obok sportów motorowych kanał komunikacji sponsoringowej opartej o sport.

Nieustanne poszukujemy nowych, atrakcyjnych form przekazu trafiających do szerokiego grona odbiorców.. W tym momencie w strategii sponsoringowej Koncernu wyodrębniły się dwa kierunki: jeden to budowany w oparciu o sporty motorowe i kontynuowany od przeszło dziesięciu lat projekt ORLEN Team, drugim jest lekkoatletyka, która dzięki kolejnej gwieździe zyskuje na znaczeniu. Inwestujemy w najlepszych polskich sportowców osiągających sukcesy na arenie międzynarodowej. Jesteśmy bardzo dumni, że tak wybitna lekkoatletka jak Anita Włodarczyk zasili Grupę Sportową ORLEN - powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

PKN ORLEN od wielu lat umacnia swoją pozycję jako mecenas sportu. W roku 2009 PKN ORLEN był sponsorem dwóch prestiżowych wydarzeń rangi międzynarodowej: Eurobasket 2009 oraz Mistrzostw Europy Kobiet w Piłce Siatkowej. Ponadto Spółka propaguje lekkoatletykę wśród najmłodszych i dba o rozwój kultury fizycznej w Polsce. W roku 2009 PKN ORLEN stał się partnerem pełnego cyklu Czwartków Lekkoatletycznych - największej imprezy sportowej w Polsce adresowanej do dzieci i młodzieży.
Anita Włodarczyk - aktualna rekordzistka świata oraz zdobywczyni złotego medalu w rzucie młotem. 22 sierpnia 2009 roku w drugiej próbie finałowego rzutu podczas mistrzostw świata
w Berlinie ustanowiła rekord świata rzucając 77,96 metra. W akcie radości biegnąc w stronę trybun, gdzie zasiadali polscy szkoleniowcy, zawodniczka niefortunnie podskoczyła i doznała kontuzji lewej kostki. Opuściła trzy kolejne próby, aby w ostatniej - szóstej - jako ostatnia rzucająca zawodniczka, oddać symboliczny, bliski "rzut radości".

Sportowa przygoda Anity Włodarczyk rozpoczęła się od startów w "speedrower" - żużel na rowerze. Zawodniczka szybko zmieniła dyscyplinę i zaczęła zwyciężać na polu lekkoatletycznym. Wybrane sukcesy zawodniczki:

2006 - dwa medale w rozegranych w Toruniu młodzieżowych mistrzostw Polski - srebro w rzucie młotem oraz brąz w rzucie dyskiem.
2007 - dwa medale młodzieżowych mistrzostw kraju, złoto w rzucie młotem i srebro
w rzucie dyskiem, 4. miejsce podczas mistrzostw Polski seniorów.
2008 - złoty medal w rzucie młotem z wynikiem 71,84 podczas rozgrywanego w Splicie Zimowego Pucharu Europy w Rzutach. Ustanowienie życiowego rekordu w rzucie młotem oraz jednocześnie drugiego wyniku w historii tej konkurencji w Polsce. W tym samym roku zawodniczka jeszcze trzykrotnie bije rekord życiowy: 72,18 m. podczas otwarcia sezonu w Poznaniu, 72,65 m. - miting w Kassel, 72,80 m. - miting w Biberach.
2008 - podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie Anita Włodarczyk uzyskuje 71,56 m., co daje jej szósty wynik w końcowej klasyfikacji.
W kończącym sezon 2008 Światowym Finale IAAF w Stuttgarcie zajęła 3. miejsce, uzyskując 70,97 m.
2009 - mistrzostwo Polski.
2009 - zwycięstwo w Zimowym Pucharze Europy w Rzutach - 75,05 m. i ustanowienie nowego rekordu życiowego.
23 maja 2009 - na mityngu w Halle Anita rzuca 75,39 m. i poprawia wynik życiowy. Tydzień później podczas zawodów I ligi lekkoatletycznej w Białej Podlaskiej Włodarczyk uzyskuje 76,20 m. Wynik ten poprawiła wygrywając mityng Zlatá Tretra w Ostrawie - 76,59 m.
8 sierpnia 2009 - podczas mityngu w Chociebużu uzyskała rezultat 77,20 m., bijąc rekord kraju Kamili Skolimowskiej. Wynik Włodarczyk był wówczas czwartym rezultatem
w historii kobiecego rzutu młotem.

Materiały prasowe: