22.06.2010

ORLEN dla Płocka – Mieszkańcy mogą korzystać z nowego tomografu

Grupa ORLEN inwestuje w nowoczesną diagnostykę medyczną. W spółce ORLEN Medica rusza nowa, druga w Płocku, pracownia tomografii komputerowej, która będzie mogła  badać nawet do 30 pacjentów dziennie.

Uroczystego otwarcia pracowni dokonali dziś: Prezes Zarządu PKN ORLEN, Jacek Krawiec, Członek Zarządu PKN ORLEN, Marek Serafin i Prezes Zarządu ORLEN Medica, Krzysztof Pisula.

- Nasza firma mocno angażuje się w poprawę warunków życia w mieście i regionie m.in. w odpowiedzi na wskazania mieszkańców, którzy w badaniach opinii podkreślają swoje potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej. Dlatego już w ubiegłym roku uruchomiliśmy specjalny, bezpłatny program badań rezonansowych. Dzisiaj oddajemy do dyspozycji płockich pacjentów nowoczesny sprzęt diagnostyczny, zwiększający dostępność tego typu badań tutaj na miejscu, w Płocku. Mam nadzieję, że ta inwestycja przyczyni się istotnie do poprawy zdrowia i komfortu leczenia mieszkańców miasta i regionu - powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

ORLEN Medica, jako pierwszy niepubliczny zakład opieki zdrowotnej w Płocku i regionie, uruchamia pracownię tomografii komputerowej. Jedyna dotychczas pracownia funkcjonuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Tomografia to ostatni etap budowy nowoczesnego Centrum Technik Obrazowych, które działa w przychodni przy ul. Chemików 7. W pierwszym etapie centrum zostało wyposażone w nowoczesne aparaty USG, w tym urządzenia umożliwiające badanie metodą Dopplera oraz ucyfrowiony aparat RTG. Ostatni zakup ORLEN Medica to najnowszy tomograf Toshiba Activion 16. Koszt całej inwestycji stworzenia ośrodka badań wyniósł prawie 3 mln zł. 

 - Uruchomienie Centrum znacznie zwiększy zakres badań i przyspieszy proces diagnozowania, a tym samym leczenia. Dysponujemy nowoczesną aparaturą i potencjałem wysokiej klasy specjalistów radiologii. Nasi pacjenci będą mieli wykonywane kompleksowe badania w komfortowych warunkach - deklarował Prezes Zarządu ORLEN Medica, Krzysztof Pisula.

Dzięki uruchomieniu pracowni tomografii komputerowej będzie możliwa  diagnostyka wielu schorzeń, takich jak: urazy, schorzenia ośrodkowego układu nerwowego i limfatycznego, narządów w obrębie jamy brzusznej, kręgosłupa, narządu ruchu, problemów laryngologicznych i okulistycznych. Będzie też możliwe wczesne wykrywanie chorób płuc. 

Tomograf komputerowy Activion 16 umożliwi również wykonywanie nieinwazyjnych badań, takich jak wirtualna bronchoskopia i wirtualna kolonoskopia oraz calcium scoring czyli szacowanie stopnia zwapnienia naczyń wieńcowych. Activion 16 pozwala na wykonywanie badań z minimalną dawką promieni Rentgena.

Pracownia będzie wykonywała badania przesiewowe na potrzeby programów profilaktycznych realizowanych dla firm i instytucji z terenu Płocka i regionu.

ORLEN Medica złożyła już do Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o kontrakt na rok 2010. Jeśli jednak na rok bieżący nie podpisze umowy z Funduszem, będzie aplikowała o kontrakt na rok 2011, a do końca tego roku indywidualne badania będą wykonywane na zasadach komercyjnych, przy promocyjnych stawkach.