06.05.2010

PKN ORLEN najlepiej zarządzaną polską firmą

W rankingu „Best Managed Companies in CEE 2010” organizowanym przez brytyjski magazyn finansowy Euromoney, PKN ORLEN otrzymał tytuł najlepiej zarządzanej firmy w Polsce.

Magazyn Euromoney opublikował 6 maja wyniki plebiscytu „Best Managed Companies in Central & Eastern Europe”, w ramach którego wybrano najlepiej zarządzane firmy w poszczególnych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Tytuł „Best Managed - Most convincing and coherent strategy in Poland” („Najlepiej Zarządzana – Najbardziej przekonująca i spójna strategia w Polsce”) przyznano PKN ORLEN.

Wyróżnienie PKN ORLEN w tej kategorii utwierdza nas w przekonaniu o słuszności działań zapoczątkowanych przez Spółkę jeszcze w 2008 r. i pokazuje, że jako firma potrafiliśmy znaleźć właściwą drogę w trudnych warunkach gospodarczego spowolnienia. Nagroda ta jest dla nas tym cenniejsza, że o pozycji firm w konkursie decydują w głosowaniu analitycy i eksperci z poszczególnych rynków, a więc profesjonaliści, posiadający odpowiednie kompetencje i wiedzę niezbędną do rzetelnej oceny jakości zarządzania w spółkach – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Nagrody „Best Managed Companies in CEE” przyznawane są przez Euromoney od 2005 roku. W obecnej edycji plebiscytu udział wzięło 71 analityków i ekspertów reprezentujących duże banki, firmy konsultingowe oraz instytuty naukowe specjalizujące się w Europie Środkowej i Wschodniej. W ramach ankiety respondenci zostali poproszeni o wytypowanie 3 przedsiębiorstw wyróżniających się w każdej z konkursowych kategorii. Tytuł najlepiej zarządzanej polskiej spółki w kryzysowym roku 2009 ma szczególną wagę. Jasna i czytelna wizja działania firmy, sięgająca poza okres dekoniunktury i pozwalająca na konsekwentną realizację strategicznych planów i zamierzeń , jest niezwykle ważna w starciu z zewnętrznymi problemami – dodał Prezes Zarządu PKN ORLEN. Nagroda magazynu Euromoney to kolejne wyróżnienie podsumowujące osiągnięcia PKN ORLEN 2009 roku. W ciągu ostatnich miesięcy Koncern został również m.in. liderem najnowszych rankingów oceniających największe polskie firmy, publikowanych przez tygodnik Polityka i dziennik Rzeczpospolita. W marcu tego roku Puls Biznesu przyznał firmie tytuł Giełdowej Spółki Roku w kategorii Relacji Inwestorskich, a w listopadzie 2009 roku PKN ORLEN wszedł do elitarnego grona 16 spółek notowanych w ramach Respect Index – indeksu giełdowego skupiającego spółki odpowiedzialne społecznie. Koncern został również doceniony za politykę wobec otoczenia naturalnego i otrzymał tytuł „Firma Bliska Środowisku” od Europejskiego Forum Odpowiedzialności Ekologicznej.

Atuty marki ORLEN niezmiennie wysoko oceniają klienci, którzy w tegorocznym badaniu European Trusted Brands przyznali firmie Złote Godło w kategorii Stacja Benzynowa. ORLEN został także zdobywcą Lauru Konsumenta, wyróżnienia przyznawanego na podstawie badania zaufania Polaków do produktów i usług.

Magazyn Euromoney jest prestiżowym pismem poświęconym europejskim rynkom finansowym i najbardziej znanym tytułem londyńskiego wydawnictwa Euromoney Institutional Investor PLC. Od momentu powołania do życia w roku 1969 Euromoney koncentruje się na tematyce międzynarodowych rynków kapitałowych. W zeszłym roku magazyn świętował 40-lecie istnienia.