20.04.2011

ORLEN ponownie liderem prestiżowego rankingu „Lista 500” dziennika Rzeczpospolita

PKN ORLEN ponownie znalazł się na pierwszym miejscu w opublikowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” rankingu największych polskich przedsiębiorstw. W tegorocznej edycji Koncern uplasował się także na trzecim miejscu zestawienia pod względem poprawy wyniku netto.

Lista 500 prezentuje firmy o najlepszych wynikach finansowych. Kapituła konkursowa sporządzając raport brała pod uwagę dane za rok 2010. Zdaniem analityków, lider Listy 500 oddala się coraz bardziej od konkurentów. Jeśli wziąć pod uwagę przychody ze sprzedaży, w ciągu roku przewaga PKN nad drugą spółką w zestawieniu powiększyła się ponad trzykrotnie.

- Dla koncernu miniony rok był jednym z najlepszych okresów w historii. Przychody Spółki wzrosły o 23% rok do roku, do 83 mld PLN, a wynik netto praktycznie podwoił się i wyniósł 2,5 mld zł. Udało nam się także przeprowadzić szereg projektów optymalizacyjnych i zredukować zadłużenie aż o 2,5 mld zł, dzięki czemu Spółka ma bezpieczną sytuację finansową. Wszystkie te działania znalazły swoje odzwierciedlenie w poprawie ratingów oraz wzroście notowań akcji PKN - powiedział Prezes Zarządu PKN ORLEN, Jacek Krawiec.

- Ostatnie 3 lata pokazały, że w biznesie nic nie jest pewne z definicji, nic też nie jest dane za darmo, bez wysiłku. Każda złotówka składająca się na przychód firm, które zostały uhonorowane w rankingu "Rzeczpospolitej", to efekt zarządzania sprzecznymi czasem potrzebami. Tym trudniejszego, z im większymi perturbacjami na rynkach mieliśmy do czynienia. Dziękuję za docenienie naszej pracy. Dziękuję kadrze menedżerskiej PKN za kolejny rok godzenia - z sukcesem - karnawału z postem - stwierdził Prezes.

Dodał, że obecna sytuacja Spółki pozwala na spokojne przygotowywanie się do realizacji zaplanowanych na kolejne lata projektów rozwojowych.

- Już niebawem rozpoczniemy prace nad aktualizacją strategii Koncernu, która będzie się skupiała na przekształceniu Orlenu w nowoczesny koncern multienergetyczny - zapowiedział Prezes Jacek Krawiec.

„Lista 500” jest publikowana przez dziennik „Rzeczpospolita” już od 13 lat. W tym okresie, Koncern nieprzerwanie od 12 lat utrzymuje się w ścisłej czołówce firm stając na podium w rankingu. ORLEN jest także liderem ubiegłorocznego zestawienia Lista 2000 Rzeczpospolitej oraz rankingu najcenniejszych polskich marek, opublikowanym w  ubiegłym roku także w tym dzienniku.