15.10.2012

ORLEN ufundował zabytkowe eksponaty

Kolekcja sztuki secesyjnej Muzeum Mazowieckiego w Płocku wzbogaciła się o komplet zabytkowych rekwizytów wykonanych w stylu art déco. Zakup był możliwy dzięki wsparciu PKN ORLEN.

Zakupiony przez Muzeum Mazowieckie w Płocku unikatowy zestaw eksponatów to komplet zabytkowych mebli stanowiących wyposażenie jadalni w okresie międzywojennym. Ten niezwykle rzadko spotykany na rynku antycznym zestaw składa się m.in. z dużego stołu, dwunastu krzeseł, fotela, a także z bufetów, w tym jednego z witrynką, stolika, barku-wózka oraz dywanu utkanego na indywidualne zamówienie ówczesnych użytkowników.  Jak wynika z doskonale zachowanej dokumentacji projektowej, meble znajdowały się w mieszkaniu Edmunda Brzozowskiego i Marii Kraupe-Brzozowskiej mieszkających w Sosnowcu.

Zdaniem muzealników eksponaty stanowią jeden z większych i najbardziej wyróżniających się pod względem artystycznym zbiorów jakie posiada Muzeum Mazowieckie w Płocku.

– Mamy nadzieję, że wzbogacenie zbiorów o tak wyjątkową kolekcję przyczyni się do wzrostu znaczenia płockiej placówki kulturalnej zarówno w skali kraju jak i na międzynarodowej mapie unikatowych ekspozycji sztuki – powiedział Leszek Kurnicki, Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej.

Przekazanie nowych eksponatów na rzecz Muzeum Mazowieckiego to kolejny dowód aktywnej współpracy PKN ORLEN jako sponsora strategicznego z placówką. Dzięki środkom przekazywanym przez Koncern, płockie muzeum stale wzbogaca posiadane zbiory sztuki secesyjnej, które już dziś zdaniem antykwariuszy należą do najbogatszych w Polsce, ale i być może również w Europie. Przed trzema laty Koncern współfinansował zakup dla muzeum, obrazu wybitnego malarza „Młodej Polski” Jacka Malczewskiego.

Eksponaty stanowią dla Muzeum wyjątkowo atrakcyjny nabytek do aktywnie powiększającej się kolekcji sztuki art déco, której trzonem jest zbiór polskich mebli i rzemiosła. Kolekcja w stylu art déco, jaką muzeum stworzyło w ciągu ostatnich sześciu lat wzbogaca się o obiekty niezwykle wartościowe ze względu na pochodzenie, indywidualny projekt, poziom wykonania i udokumentowanie realizacji.

Muzeum płockie posiada najbogatsze zbiory secesji w Polsce. W jego zbiorach znajdują się znaczące kolekcje numizmatów, sztuki art. déco, malarstwa, rzeźby i grafik młodopolskich oraz w depozycie z Instytutu Historyczno-Literackiego w Paryżu dorobek artystyczny Bolesława Biegasa (malarstwo, rzeźba).

Art. Déco to styl w sztuce, architektonice, malarstwie, grafice oraz architekturze wnętrz rozpowszechniony w latach 1919 – 1939. Stanowił rozwój nowoczesnego projektowania z myślą o funkcji i wpływie przedmiotu na fizyczne i społeczne otoczenie człowieka. Szczyt popularności przypadał na lata 20 zeszłego stulecia.