11.06.2012

PKN ORLEN sponsorem kolejnych wypraw himalaistów

Po wielkim sukcesie, jakim było zdobycie przez polską ekspedycję szczytu Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) PKN ORLEN, w ramach długofalowej współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu, został Sponsorem Generalnym trzech wypraw na ośmiotysięczniki.

Kolejne ekspedycje, których Sponsorem Generalnym będzie PKN ORLEN, to zaplanowane na ten rok: letnia wyprawa na K-2, jesienna na Cho Oyu oraz zimowa wyprawa na Broad Peak, która odbędzie się na przełomie 2012/2013. Są one częścią długofalowego programu sportowego, którego celem jest odbudowa polskiego himalaizmu. Jednym z jego elementów jest przygotowanie do pierwszych w historii zimowych wejść, a następnie zdobycie trzech ostatnich dotąd niepokonanych zimą ośmiotysięczników: Broad Peak (8047 m n.p.m.), Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) i K2 (8611 m n.p.m.). Program został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego.

W ramach programu organizowane są również letnie wyczynowo-sportowe wyprawy przygotowawcze w góry wysokie. Cała koncepcja adresowana jest do młodych, utalentowanych alpinistów.

– Cieszę się, że po raz kolejny będziemy mieli okazję uczestniczyć w tak ważnych dla światowego himalaizmu wydarzeniach, jakimi są wyprawy na jedyne, niezdobyte dotąd zimą ośmiotysięczniki. PKN ORLEN zapewni  ich uczestnikom  profesjonalne wsparcie, które - mamy nadzieję - przełoży się na kolejny, wspólny sukces – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN

Celem najbliższej, czerwcowej wyprawy jest zdobycie drugiego pod względem wysokości szczytu na Ziemi - K2 w Karakorum. Dwuosobowa ekipa, która zamierza dokonać tego zadania, to Adam Bielecki i Marcin Kaczkan – utalentowani himalaiści, uczestnicy wielu wypraw. Adam Bielecki w marcu zdobył jako pierwszy na świecie ośmiotysięcznik Gasherbrum I zimą, a Marcin Kaczkan szczyt Nanga Parbat w 2010 r.  Uczestniczył także w zimowej wyprawie na K2 w 2003 roku. Himalaiści atakować będą K2 w okresie  od 20 czerwca do końca lipca, z lodowca Godwin  Austin – drogą o nazwie Żebro Abruzzi.

K2 uchodzi za najtrudniejszy z ośmiotysięczników. W ciągu 56 lat został zdobyty przez  304 osoby, jednak ani razu nie udało się tego dokonać zimą.