31.07.2012

K2, najtrudniejszy ośmiotysięcznik, zdobyty przez wyprawę wspieraną przez PKN ORLEN

Ekspedycja polskich himalaistów Adama Bieleckiego i Marcina Kaczkana, której Sponsorem Generalnym jest PKN ORLEN, zakończyła się ogromnym sukcesem: Adam Bielecki zdobył drugi pod względem wysokości szczyt na Ziemi - K2 (8611 m n.p.m.). w Karakorum.

Na szczyt dotarła 20 osobowa grupa alpinistów i Szerpów, ale jedynie Adamowi Bieleckiemu oraz himalaiście irańskiemu, Azimowi Ghaychesaz'owi udało się to bez użycia aparatury tlenowej.

Himalaiści zaatakowali ośmiotysięcznik od strony Pakistanu, drogą o nazwie Żebro Abruzzi. Adam Bielecki, dzięki temu sukcesowi, zapisał się w historii jako pierwszy mężczyzna z Polski, któremu udało się przejść tę drogę. Wcześniej pokonała ją tylko Wanda Rutkiewicz w 1986 roku.

K2 uważany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik na świecie. Od pierwszej próby jego zdobycia, w ciągu 56 lat, sukcesem swoje ekspedycje zakończyły jedynie 304 osoby. Tegoroczna wyprawa jest jednym z elementów przygotowania do zimowych wejść na K2. Do tej pory nie udało się tego dokonać nikomu na świecie.  

Ekspedycja na K2, której Sponsorem Generalnym jest PKN ORLEN, jest częścią długofalowego programu sportowego, którego celem jest odbudowa polskiego himalaizmu. Docelowo program zaklada zdobycie trzech ostatnich dotąd niepokonanych zimą ośmiotysięczników: Broad Peak (8047 m n.p.m.), Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) i K2 (8611 m n.p.m.). Program został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

Więcej informacji na temat ekspedycji można odnaleźć na stronie: http://www.polskihimalaizmzimowy.pl/

Relacje filmowe i zdjęcia z wyprawy można zobaczyć na:  http://polskihimalaizmzimowy.pl/pages/aktualna-wyprawa/k2-2012/filmy.php