10.01.2012

PKN ORLEN uruchomił portal edukacyjny

Portal poczujchemie.pl to nowoczesne, interaktywne narzędzie do nauki chemii, stworzone z myślą o młodzieży gimnazjalnej. Multimedialny serwis jest unikalnym w skali kraju projektem edukacyjnym, zrealizowanym przez PKN ORLEN.

Celem przedsięwzięcia jest przełamanie wśród młodzieży stereotypów dotyczących nauki chemii i popularyzacja tej dziedziny poprzez wykorzystanie nowych mediów oraz innowacyjnych technologii.

Na stronie poczujchemie.pl znajduje się wiele funkcjonalności zaprojektowanych pod kątem młodych odbiorców – quizy, ciekawostki, konkursy czy filmy prezentujące doświadczenia. Można dowiedzieć się z nich m.in. jak za pomocą substancji chemicznych przerobić jabłko na młotek lub wyhodować podwodny ogród. Portal poczujchemie.pl oferuje również regularnie aktualizowany blog dotyczący chemii oraz pozwala na przeprowadzanie wirtualnych doświadczeń. Specjalnie na potrzeby serwisu opracowano unikalny system sprzyjający zrozumieniu i zapamiętaniu tablicy Mendelejewa. Użytkownika oprowadzają po portalu dwaj młodzi naukowcy – Cyryl i Drożdżówa. Cały portal skonstruowany jest w sposób zachęcający użytkownika do interakcji, z założeniem, że wiedza ma być transferowana „przy okazji” poznawania kolejnych funkcjonalności.

– PKN ORLEN jest największą polską firmą i jednym z największych koncernów paliwowych w Europie, a to zobowiązuje. Uważamy, że jako spółka działająca w branży chemicznej powinniśmy dzielić się naszą wiedzą i starać się przekonywać, że ta dziedzina nauki, często postrzegana przez młodzież jako zbyt trudna, jest naprawdę fascynująca - mówi Leszek Kurnicki, Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji PKN ORLEN - Pomysł stworzenia portalu podsunęli nam sami pracownicy ORLEN, rodzice dzieci w wieku gimnazjalnym, którzy widzieli jak ich pociechy tracą zainteresowanie przedmiotami ścisłymi. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom jak „Poczuj chemię” wspólnie uda nam się odwrócić ten trend. To dla nas ważne, bo właśnie spośród absolwentów kierunków technicznych rekrutujemy większość zatrudnionych w naszej firmie.

Uruchomienie portalu jest zwieńczeniem aktywności realizowanych przez Grupę Kapitałową ORLEN w ramach Międzynarodowego Roku Chemii.  Kluczowym projektem prowadzonym w tym czasie była „Lekcja Chemii”. W ramach zajęć, realizowanych w oparciu o prezentację multimedialną oraz doświadczenia wykonywane  w specjalnie przygotowanym mobilnym laboratorium, uczniowie II klas gimnazjum poznali zagadnienia związane z pochodzeniem, przerobem i wykorzystaniem ropy naftowej. Takich pokazowych lekcji przeprowadzono w 2011 roku ponad pół tysiąca, a wzięło w nich udział ok. 22 000 uczniów. W ramach programu „Lekcja Chemii” zorganizowany został również specjalny konkurs dla uczniów i szkół uczestniczących w zajęciach. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu, w dowolnej formie, wizji Stacji Paliw XXII wieku. Trzej laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci laptopów, a ich szkoły wyposażenie pracowni chemicznej wartości 10 tys. zł. Ponadto, przyznanych zostało siedem wyróżnień - aparatów fotograficznych - które trafią do uczniów, natomiast do szkół, które reprezentowali powędruje wyposażenie pracowni o wartości 2 tys. zł.
W związku z MRCH liczne działania popularyzujące chemię były prowadzone także w Czechach i na Litwie gdzie działają spółki zależne Koncernu.

Zapraszamy na www.poczujchemie.pl oraz czeską wersję portalu pod adresem www.zazijchemii.cz