08.02.2013

46 medali zdobyła Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych w Korei

Wspierana przez PKN ORLEN polska reprezentacja sportowców z niepełnosprawnością intelektualną zdobyła 46 medali na X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w koreańskim PyeongChang. 41 zawodników powróciło do kraju z 19 złotymi, 17 srebrnymi i 10 brązowymi medalami. W zawodach, które odbyły się w Korei Południowej, uczestniczyło ponad 2300 zawodników ze 111 krajów.

Reprezentacja Polski była jednym z najliczniejszych zespołów jakie brały udział w igrzyskach. Nasi sportowcy rywalizowali w 5 dyscyplinach z 7 rozgrywanych na Igrzyskach. Polacy startowali w narciarstwie biegowym, narciarstwie zjazdowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. 

– Ideą Olimpiad Specjalnych jest przede wszystkim uczestnictwo, tym samym jesteśmy najbliżej idei Pierre’a de Coubertaina. Sportowcy zostają przydzieleni do grup, gdzie rywalizują z osobami o podobnym potencjale sprawnościowym. Dzięki temu mają równe szanse. Medale są dla nich oczywiście bardzo ważne. Wielu sportowców po przyjeździe do kraju jest traktowanych przez lokalne społeczności jak bohaterowie. Chciałbym, żeby to dotyczyło wszystkich. Mogą być z siebie dumni – tłumaczy Bogusław Gałązka, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.
 
W skład reprezentacji Polski weszli zawodnicy z całego kraju, którzy na co dzień ćwiczą w klubach sportowych w Oddziałach Regionalnych Olimpiad Specjalnych. Nasz najmłodszy zawodnik miał 13 lat, a  jedną z najstarszych reprezentantką Polski była 59-letnia Maria Ogińska. Nasza narciarka alpejska startowała już w III Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1985 roku w Park City. Tym razem w PyeongChang zdobyła trzy medale.

– PKN ORLEN od lat jest zaangażowany w promocję sportu. Dopingujemy wszystkich zawodników, a szczególnie niepełnosprawnych, którzy wyznaczają sobie cele i dążą do ich realizacji. To bardzo budujące, że wspierani przez nas sportowcy osiągają takie sukcesy. Serdecznie im gratuluję i wierzę, że ich dotychczasowa postawa i doświadczenie umożliwi im osiągnąć jeszcze bardzo wiele w życiu – powiedział Leszek Kurnicki, Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej PKN ORLEN.

Zdaniem uczestników organizacja Igrzysk była dla Korei Południowej bardzo ważna. Po pierwsze, PyeongChang to organizator Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku, a tegoroczne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych były dla nich ważnym sprawdzianem.

– Jeśli chodzi o przygotowanie ośrodków sportowych, to zdaniem specjalistów, wszystko odbyło się na bardzo wysokim poziomie. Dziś na Ceremonii Zamknięcia szefowa komitetu organizacyjnego powiedziała, że igrzyska wznieciły wielki ogień, który może zmienić sytuację osób niepełnosprawnych w Korei. Oby płonął już zawsze – mówi Bogusław Gałązka, który w 2010 roku był dyrektorem Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Warszawie.

Po drugie, koreańskie społeczeństwo do tej pory izolowało się od osób niepełnosprawnych, których w kraju jest ponad dwa miliony.

– Chcę, żeby po tych igrzyskach to się zmieniło. Cel jest taki, żeby za moim niepełnosprawnym intelektualnie dzieckiem na ulicy obejrzała się jedna, a nie trzy osoby – powiedziała przewodnicząca komitetu organizacyjnego, Na Kyun Won.

PKN ORLEN już od 2010 roku ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Olimpiady Specjalne Polska. Dzięki wsparciu Koncernu zorganizowano dotychczas m.in. w 2010 roku w Warszawie Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, a w latach 2011-2012 możliwa była organizacja szeregu imprez sportowych o zasięgu lokalnym, regionalnym i krajowym adresowanych do sportowców niepełnosprawnych intelektualnie. Najbliższe ogólnopolskie zawody zaplanowano na 21-24 marca w Skarżysku Kamiennej, gdzie odbędzie się VIII Ogólnopolski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych.