29.08.2013

Największa firma Europy Środkowo-Wschodniej

PKN ORLEN po raz ósmy z rzędu został liderem rankingu TOP 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej przygotowanym przez analityków z Coface. Obroty Koncernu wyniosły w ubiegłym roku blisko 29,5 mld EUR ogółem i były wyższe o 12,3% w stosunku do poprzedniego notowania. W zestawieniu oprócz PKN ORLEN sklasyfikowano na 13 miejscu Orlen Lietuvę oraz po raz pierwszy w historii Unipetrol, który zajął 21 pozycję. PKN ORLEN jest liderem rankingu nieprzerwanie od jego pierwszej edycji.

Ranking prezentuje w ujęciu bezwzględnym 500 przedsiębiorstw, które osiągnęły największe obroty w ubiegłym roku. Dane na temat firm pozyskali i zweryfikowali eksperci Coface bezpośrednio w 13 krajach tego regionu. Ocenie zostały poddane firmy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Rumuni, Serbii, Słowacji, Słowenii oraz Ukrainy. Drugie miejsce w rankingu z obrotami na poziomie 18,7 mld EUR zajęła węgierska firma MOL, a na trzeciej pozycji uplasowała się czeska Skoda z obrotami wynoszącymi 9,5 mld EUR.

Utrzymanie pozycji lidera w rankingu, w którym znajdują się największe firmy środkowoeuropejskiej gospodarki jest bardzo budujące. Tym bardziej, że przewodzimy nieprzerwanie od pierwszej edycji tego zestawienia. W obliczu wciąż niestabilnego otoczenia, w którym funkcjonuje Koncern i cała europejska gospodarka, widać wyraźnie, że nasza pozycja rynkowa opiera się na solidnych fundamentach. Wysiłki podjęte w ostatnich latach w celu redukcji nadmiernego zadłużenia Koncernu, a jednocześnie czytelne, strategiczne kierunki rozwoju pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość i myśleć o dalszym wzroście wartości Grupy ORLEN – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zestawienie zostało przygotowane przez międzynarodową grupę analityków Coface, jednego z liderów w ubezpieczaniu należności i najsilniejszej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej grupy wywiadowni gospodarczych.  W klasyfikacji nie zostały uwzględnione banki i ubezpieczyciele oraz inne firmy z sektora finansowego ze względu na odmienny sposób raportowania wyników takich spółek, co utrudnia zestawienie ich na jednej liście z przedsiębiorstwami produkcyjnymi lub handlowymi. W przypadku grup kapitałowych zostały przedstawione skonsolidowane wyniki spółek z grupy, co umożliwiło pokazanie rzeczywistego znaczenia i siły największych koncernów z tego regionu.

Ranking TOP 500 przez pierwsze trzy lata (2006-2008) był projektem realizowanym przez Coface Poland. Od 2009 roku jest prowadzony przez całą platformę Coface w krajach CEE, i jest koordynowany przez centralę tej firmy w Wiedniu.