04.06.2013

ORLEN nagrodził laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Amerykański poeta William Stanley Merwin, laureat pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta odebrał czek na 50 000 USD. Zaszczytne wyróżnienie ufundowane przez PKN ORLEN wręczył pisarzowi Piotr Chełmiński, Członek Zarządu Spółki, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta jest pierwszą tego typu nagrodą o zasięgu światowym, wręczaną w Polsce. Jej podstawowym celem jest wyróżnianie wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych nawiązujących do świata wartości, na którym opiera się twórczość Zbigniewa Herberta. Uhonorowanie dorobku poetyckiego będzie przyznawane co roku w dziedzinie poezji za całokształt twórczości, nie zaś za poszczególne dzieło.

PKN ORLEN od lat wspiera najważniejsze wydarzenia promujące polską tradycję, historię i kulturę narodową. Koncern jako największa polska firma, dostrzega swe zobowiązania zarówno w sferze biznesu, ale również szeroko rozumianej społecznej odpowiedzialności. Stąd decyzja o sponsorowaniu Nagrody im. Zbigniewa Herberta.

William Stanley Merwin urodzony w 1927 r. jest jej pierwszym laureatem. Zdaniem publicystów artysta jest jednym z najważniejszych poetów amerykańskich II połowy XX wieku. Na język polski jego wiersze tłumaczyli m.in.: Julia Hartwig, Czesław Miłosz, Artur Międzyrzecki i Piotr Sommer. W. S. Merwin jest również tłumaczem, autorem przekładów m.in. poezji Man-delsztama i Nerudy, „Pieśni o Rolandzie” oraz „Czyśćca” z „Boskiej Komedii” Dantego.

Laureat został wyłoniony podczas obrad 7-osobowego jury, w skład którego weszli wybitni twórcy i znawcy poezji, eseiści, tłumacze i wydawcy: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Wolfgang Matz (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Agneta Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA).

Dorobek Zbigniewa Herberta stanowi ważny element polskiej tradycji literackiej XX wieku. W swej twórczości poeta niejednokrotnie wskazywał na postawy i sposoby postępowania, które powinny charakteryzować każdego świadomego człowieka.

Relacja z uroczystości o godzinie 20.00 na antenie TVP Kultura.