15.05.2014

Charles Simic otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Herberta

Laureatem II Edycji Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został amerykański poeta serbskiego pochodzenia Charles Simic. Pamiątkową statuetkę oraz ufundowany przez PKN ORLEN czek na kwotę 50 tys. dolarów wręczono artyście podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Nagroda Herberta jest pierwszym tego typu wyróżnieniem literackim o zasięgu światowym wręczanym w Polsce.

Charles Simic jest autorem artykułów przybliżających anglojęzycznym czytelnikom współczesnych polskich poetów oraz poezji polskiej w „The New York Review of Books”, a także wstępu do amerykańskiego  wydania „The Collected Prose” Zbigniewa Herberta w przekładzie Alissy Valles. Charles Simic ma na swoim koncie najbardziej prestiżowe artystyczne wyróżnienia, w tym Nagrodę Pulitzera.

Nadrzędnym celem nagrody im. Herberta jest uhonorowanie najwybitniejszych autorów nawiązujących w swej twórczości do dorobku i świata wartości polskiego poety. Tegoroczny laureat jest postacią szczególną podkreśliła Katarzyna Herbert w czasie Gali mówiąc o Charlesie Simicu  Swoim piórem przypomina Herberta. W jego twórczości ważna jest pamięć, doświadczenie historii, a zarazem precyzja i wrażliwość z jaką przygląda się on poszczególnym ludziom, otaczającym go tu i teraz; patrzy na świat z poczuciem humoru i wyobraźnią.  

Zainteresowania literackie Charlesa Smimica obejmują wiele obszarów. Wręczając artyście nagrodę oraz gratulując laureatowi zwycięstwa, Pan Piotr Chełmiński, Członek Zarządu PKN ORLEN powiedział  Charlesa Simica, możemy śmiało nazwać prawdziwym człowiekiem renesansu. Wśród jego zainteresowań znajdują się bowiem jazz, sztuka, krytyka literacka. Jest przecież tłumaczem, eseistą i filozofem, autorem rozważań na temat współczesnej poezji amerykańskiej, a także entuzjastą poezji polskiej. W ostatnich latach nikt nie zrobił dla niej tyle co nasz dzisiejszy laureat – autor esejów o Różewiczu, Herbercie czy Szymborskiej, publikowanych na łamach „New York Review of Books” i „New Yorkera”.

Galę wręczenia Nagrody, zaszczycili licznie przybyli przedstawiciele świata kultury, mediów oraz biznesu i polityki. W czasie uroczystości niejednokrotnie nawiązywano do przypadającej w tym roku 25. rocznicy wolnych wyborów, które doprowadziły do przemian w Polsce. Zdaniem krytyków literackich dla wielu Polaków właśnie twórczość Zbigniewa Herberta stanowiła źródło nadziei i moralny drogowskaz postępowania.

Relację z uroczystości zaprezentuje na swojej antenie TVP Kultura w dniu 15 maja o godz. 19:00 oraz w dniu 16 maja o godz. 16:00.

Promocja literatury to jeden z ważniejszych obszarów działalności PKN ORLEN jako mecenasa kultury i sztuki. Przykładem aktywności Spółki w tym zakresie jest m.in. sponsorowanie Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, czy też wsparcie konkursu „Otwartym tekstem” organizowanego przez Magazyn Literacko-Kulturalny „Chimera” i adresowanego do młodych twórców – prozaików debiutantów.

Laureata Nagrody wskazało siedmioosobowe, międzynarodowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Agneta Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA).

Przypomnijmy, iż laureatem pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został amerykański poeta William Stanley Merwin, którego wiersze na język polski tłumaczyli m.in.: Julia Hartwig, Czesław Miłosz, Artur Międzyrzecki i Piotr Sommer.