14.01.2015

Przyznano „Paszporty Polityki”

PKN ORLEN wsparł kolejną edycję konkursu „Paszporty POLITYKI” adresowanego do wyróżniających się i utalentowanych młodych ludzi, którzy swoją działalnością w mijającym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę i mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Nagroda przyznawana nieprzerwanie od 22 lat, uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce.

Organizatorzy „Paszportem Polityki” nagradzają Twórców wychodzący naprzeciw obowiązującym trendom. Nagrody przyznane są na podstawie wskazań zespołu krytyków w sześciu kategoriach. Przyznawana jest także nagroda specjalną za osiągnięcia w krzewieniu kultury. W tym roku podczas ogłoszonej XXII edycji wyróżnienia otrzymali:

Film – Jan Komasa
Za wyobraźnię, ambicję i perfekcyjny warsztat reżyserski. Za film „Miasto 44”, w którym tragedia Powstania Warszawskiego opowiedziana została nowoczesnym językiem, trafiającym do młodego widza.

Teatr – Radosław Rychcik
Za reżyserię spektaklu „Dziady” w Teatrze Nowym w Poznaniu, za brawurowe włączenie polskiego arcydramatu w przestrzeń współczesnej, zbiorowej wyobraźni, w której Guślarz, Konrad i Upiór odżywają jako postaci z filmów Tarantino, Lyncha czy Kubricka.

Sztuki wizualne – Jakub Woynarowski
Za oryginalne łączenie badań nad historią sztuki i kultury z artystyczną praktyką, czego intrygującym efektem była autorska oprawa pawilonu polskiego na Biennale Architektury w Wenecji.

Muzyka poważna – Kwadrofonik
Za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru, które sprawiają, że ich wykonania i opracowania muzyki z różnych światów – klasyki, folku, piosenek dziecięcych – są tak wyrafinowane i zarazem ujmujące.

Muzyka popularna – Pablopavo
Za piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią, za odtwarzanie w muzyce obyczajowego kolorytu Warszawy, jej krajobrazu społecznego i  charakteru tego miasta.

Literatura  Zygmunt Miłoszewski
Za stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych.

Nagroda za szczególne osiągnięcia w krzewieniu polskiej kultury, jaką jest Kreator Kultury, trafiła w ręce Agnieszki Holland za łączenie wybitnie autorskiego spojrzenia na film z trudnymi regułami kina rozrywkowego. Za otwartość, odwagę tworzenia ambitnej sztuki i bezkompromisowość wyrażania w życiu publicznym niepopularnych idei. Za to, że swoją twórczością nie pozwala nam zapomnieć o historii i paradoksach Europy Wschodniej.

W tym roku dodatkowo wręczono Nagrodę Specjalną. Przyznana ona została Muzeum Historii Żydów Polskich i jego współtwórcom – Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny za zainicjowanie i współtworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Za angażowanie się w inicjatywy kulturalne związane ze wspólną polsko-żydowską pamięcią. Za stworzenie stałej ekspozycji Muzeum, która w nowoczesny i mądry sposób opowiada ważne wątki historii Polaków i Żydów.

PKN ORLEN od wielu lat angażuje się w inicjatywy związane z propagowaniem kultury i ochroną dziedzictwa narodowego. Spółka jako Koncern narodowy wspiera najważniejsze polskie instytucje i przedsięwzięcia kulturalne z zakresu m.in. sztuki filmowej, teatru, muzyki i literatury.

Ogłoszenie laureatów „Paszportów Polityki” nastąpiło podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, 13 stycznia, a transmitowane było w Telewizyjnej Dwójce.