02.06.2016

Arcydzieła malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie

PKN ORLEN został sponsorem wystawy mistrzów włoskiego renesansu „Brescia. Renesans na północy Włoch.” Prace, autorstwa Rafaela, Moretto, czy Tycjana, już od 1 czerwca br. są dostępne w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Ekspozycja, która potrawa do 28 sierpnia br. obejmie płótna pochodzące z muzeów polskich, włoskich kolekcji prywatnych oraz rzadko opuszczające Włochy dzieła z Pinakoteki Tossio Martinengo w Brescii. Łącznie, udostępnionych zostanie ponad 40 dzieł reprezentujących najlepszą tradycję malarstwa lombardzkiego.

PKN ORLEN to nowoczesny Koncern, który ceni takie wartości jak szacunek dla tradycji i doskonale rozumie potrzebę ochrony dorobku historycznego. Stąd zaangażowanie w mecenat Muzeum Narodowego. 

- Jestem przekonany, że naszą misję społeczną w obszarze kultury definiujemy zbieżnie z Muzeum Narodowym – chcemy by dostęp do niej, do dzieł takich jak zebrane na tej wystawie - Brescia. Renesans na północy Włoch - był możliwe najpowszechniejszy - powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Autorzy ekspozycji szczególną rolę chcą nadać scenografii wystawy, która ma na celu wydobycie źródeł i najważniejszych założeń malarstwa północnych Włoch. Wystawa stanowić będzie jednocześnie okazję do szerszego spojrzenia na samo zjawisko północnowłoskiego renesansu, prezentując różnorodność postaw artystycznych, bogactwo stylistyczne i ideowe.

W ramach dotychczasowej współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie Koncern sprawował mecenat nad Galerią Malarstwa Polskiego, uczestniczył w realizacji projektu „Przywracamy blask arcydziełom malarstwa polskiego” oraz patronował wystawie prac Jacka Malczewskiego „Moje Zycie”.  PKN ORLEN brał również udział w realizacji obchodów  600. Rocznicy Bitwy pod Grunwaldem oraz wsparł, finansując zakup specjalistycznego sprzętu konserwatorskiego, renowację najsłynniejszego obrazu pędzla Jana Matejki.