04.01.2016

„Pierwszy ogień” - Ruszyła turbina gazowa elektrociepłowni we Włocławku

Uruchomienie Bloku Gazowo-Parowego o mocy 463 MWe we Włocławku przebiegło z sukcesem – turbina gazowa osiągnęła zakładane 3 tysiące obrotów. To kolejny etap fazy rozruchu, który zakończy się w połowie roku. 

Kolejne fazy uruchamiania koncentrować będą się na przygotowaniu instalacji do pierwszej synchronizacji z siecią krajową, która planowana jest na styczeń oraz dalszej optymalizacji pracy bloku. Faza ruchu regulacyjnego powinna zakończyć się w drugim kwartale przyszłego roku przeprowadzeniem przez PKN ORLEN kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych i odbiorem inwestycji.
 
- To historyczna chwila nie tylko dla PKN ORLEN, ale również dla polskiej branży energetycznej. Uruchomiliśmy flagową inwestycję, która jest pierwszym w Polsce blokiem CCGT o dużej mocy i ma ogromne znaczenie także dla wzmocnienia doskonałości operacyjnej Grupy ORLEN i bezpieczeństwa Krajowego Systemu Energetycznego - powiedział Piotr Chełmiński, Członek Zarządu ds. Rozwoju i Energetyki PKN ORLEN.
 
Sprzyjająca lokalizacji inwestycji we Włocławku jest bliskość sieci GAZ-SYSTEM oraz położenie sieci elektroenergetycznej PSE OPERATOR. Bliskość zakładów Anwil, a zatem istniejąca infrastruktura umożliwiła zoptymalizowanie nakładów inwestycyjnych.

Pierwszą elektrownię gazową dla PKN ORLEN buduje konsorcjum General Electric i SNC-LAVALIN POLSKA Szacunkowa wartość kontraktu netto na budowę elektrowni we Włocławku wyniesie ok. 1,4 mld zł. Dla zapewnienia odpowiedniego serwisu serca elektrowni, czyli turbiny gazowej określanej jako „Power Train”, PKN ORLEN zawarł także z General Electric, długoletnią umowę serwisową.
 
Blok Gazowo-Parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka, ​kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych PKN ORLEN. Energia elektryczna produkowana przez oba bloki w skojarzeniu z ciepłem w procesie wysokosprawnej kogeneracji będzie wykorzystywana nie tylko na potrzeby wewnętrzne Grupy ORLEN, ale również sprzedawana na rynku krajowym. Projekty we Włocławku i w Płocku to inwestycje w energetykę przemysłową, dostosowaną do potrzeb Grupy ORLEN i znacząco poprawiające doskonałość operacyjną segmentu ​Downstream (Rafineria, Petrochemia, Energetyka oraz Gospodarka Wodno - Ściekowa).

Dzięki tym inwestycjom PKN ORLEN sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Obecnie Spółka posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5000 MW. Dwa nowe projekty powiększą moc elektryczną o ponad 1000 MW, a cieplną o 630 MW.