25.05.2017

Mobilne laboratoria dla Krajowej Administracji Skarbowej

Dwa nowoczesne wozy laboratoryjne, przekazane dziś przez PKN ORLEN, wesprą Krajową Administrację Skarbową w przeciwdziałaniu oszustwom podatkowym na rynku paliw. Mobilne laboratoria pomogą służbom w szybkiej weryfikacji jakości i składu paliw wwożonych do kraju oraz transportowanych na terenie Polski.

Sprzęt został przekazany w ramach współdziałania pomiędzy PKN ORLEN a Krajową Administracją Skarbową, mającego na celu eliminowanie takich zjawisk jak unikanie płacenia podatków i wyłudzenia nienależnych środków przez uczestników rynku obrotu paliwami. Dwa nowoczesne wozy na podwoziu Peugeota Boxera zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt pozwalający na badanie najważniejszych parametrów ropy naftowej, biopaliw i biokomponentów takich jak gęstość, prężność par, zawartość siarki czy temperatura zapłonu. Użycie specjalistycznych urządzeń podczas bieżących kontroli wesprze egzekucję przepisów o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, umożliwiając wstępną weryfikację tego, czy badane paliwa są zgodne z dokumentami przewozowymi. Przyczyni się to do skuteczniejszej eliminacji z rynku paliw oraz biokomponentów pochodzących z nielegalnych źródeł.

- Uczciwa konkurencja jest istotna dla wszystkich gałęzi gospodarki, jednak dla branży paliwowej, szczególnie narażonej na występowanie szarej strefy, ma znaczenie fundamentalne. Cieszymy się zatem, że do katalogu rządowych działań regulacyjnych, mających na celu eliminację tych nieprawidłowości, mamy możliwość dodać także swoją wiedzę i doświadczenie. Przekazanie nowoczesnego, sprawdzonego sprzętu laboratoryjnego traktujemy jako naszą inwestycję w budowanie najwyższych standardów przejrzystości na polskim rynku obrotu paliwami - powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

PKN ORLEN aktywnie wpiera działania mające na celu ograniczenie negatywnych zjawisk związanych z branżą paliwową, organizując m.in. akcję „Podatkowe Fair Play”. Jej celem jest uświadamianie klientom korzyści wynikających z uczciwych praktyk podatkowych oraz redukcja ryzyka, że na podstawie pozostawionych przez klientów paragonów wystawiane będą tzw. puste faktury, mogące służyć do wyłudzeń podatku VAT. Spółka włączyła się również do ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Ministerstwa Finansów „Weź paragon”.