31.07.2020

Powstańcza Kotwica nad Warszawą

PKN ORLEN z Grupą Akrobacyjną Żelazny włączają się w upamiętnienie Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o 17.00, 76 lat od godziny „W”, piloci Żelaznych uformowali nad Warszawą Kotwicę – symbol Polski Walczącej.

W PKN ORLEN pamięć o Powstaniu Warszawskim, jest wciąż żywa. Nasze warszawskie biuro znajduje się w miejscu, w którym toczyły się najcięższe walki. Zależy nam, aby wydarzenia sprzed 76 lat zostały w pamięci Polaków. Dlatego wspieramy inicjatywy, które mają na celu uhonorowanie Bohaterów, którzy z takim poświęceniem walczyli o wolność Polski. Pokaz „Żelaznych” to dopełnienie obchodów rocznicy i nasz hołd dla uczestników największego zrywu niepodległościowego w okupowanej przez Niemców Europie – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Znak Polski Walczącej mogli podziwiać spacerujący nad Wisłą warszawiacy, był widoczny z Powiśla, Traktu Królewskiego, Starego Miasta i Pragi. „Żelaźni” wykonali znak w dwóch ekspozycjach – na północ/południe i wschód/zachód – w przedziale wysokości od 1000 do 2000 metrów. W pokazie wzięły udział dwa samoloty Zlin-50 i jeden Extra 330.

Każdy nowy pokaz wymaga przygotowań. Zaczyna się od pomysłu na figurę, potem opracowujemy, jak ją bezpiecznie wykonać, rozrysowujemy na tablicy, dyskutujemy, określamy sposób komunikacji, komendy. Trenujemy „na sucho”, czyli symulujemy pokaz chodząc pieszo po lotnisku, i dopiero wtedy możemy przećwiczyć wszystko w powietrzu – mówi płk. pilot Wojciech Krupa z ORLEN Grupy Akrobacyjnej Żelazny, który jako lider poprowadził pokaz. W powietrzu towarzyszyli mu lewoskrzydłowy Paweł Antkowiak i prawoskrzydłowy Wojciech Muszyński. Z ziemi kierował pokazem płk Krzysztof „Szopa” Szopiński.

Obok dostarczonego przez PKN ORLEN paliwa lotniczego AVGAS 100LL, podczas pokazu samoloty spaliły około 35 litrów parafiny. Była ona wstrzykiwana na kolektor wydechowy silników i tam spalana, czego efektem był widowiskowy i utrzymujący się za samolotem dym, z którego uformowano znaki Polski Walczącej.

ORLEN Grupę Akrobacyjną Żelazny tworzą instruktorzy szybowcowi i samolotowi, oblatywacze oraz egzaminatorzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To połączenie doświadczenia uznanych pilotów oraz młodych lotniczych talentów, z których najlepsi biorą udział w międzynarodowych zawodach sportowych zdobywając najwyższe laury lotnictwa akrobacyjnego. Grupa od 2020 dołączyła do ORLEN Team.

Materiały prasowe: