04.05.2022

PKN ORLEN wspiera strażaków

PKN ORLEN przeznaczy kolejne 2 mln zł na wsparcie Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. W Międzynarodowy Dzień Strażaka przypadający na 4 maja, rusza nabór do kolejnej edycji programu „ORLEN dla Strażaków”, który prowadzi Fundacja ORLEN. Wnioski można składać do 4 lipca br. Do tej pory na zakup niezbędnego, specjalistycznego sprzętu dla jednostek straży pożarnej Grupa ORLEN przeznaczyła łącznie ponad 19 mln zł.

– Strażacy to liderzy lokalnych społeczności, którzy nie tylko dbają o bezpieczeństwo, ale też podejmują działania o charakterze społecznym – edukują najmłodszych i organizują zajęcia sportowe dla mieszkańców. Od lat niezmiennie cieszą się ogromnym zaufaniem Polaków. Pokazali niezwykłe zaangażowanie, udzielając aktywnie wsparcia uchodźcom z Ukrainy. PKN ORLEN docenia chęć bezinteresownego niesienia pomocy bez względu na okoliczności. Jako lider branży i odpowiedzialny pracodawca, dbamy o to, aby strażacy mieli odpowiednie wsparcie i byli jak najlepiej przygotowani do wykonywania swojej pracy – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Od początku funkcjonowania programu „ORLEN dla Strażaków” wsparcie otrzymało blisko 1700 jednostek z całej Polski.

– Nasze wsparcie często trafia do jednostek z małych miast i wsi, które dzięki otrzymanym grantom stają się bardziej nowoczesne. Dlatego w ramach kolejnej edycji programu „ORLEN dla Strażaków” przeznaczymy na wsparcie dla Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej aż 2 miliony złotych. Zapraszamy wszystkie jednostki do składania wniosków – mówi Katarzyna Różycka, Prezes Zarządu Fundacji ORLEN.

Tylko w 2021 roku darowizny trafiły do 267 jednostek, m.in. do Ochotniczej Straży Pożarnej w Stobnie, która za otrzymane środki kupiła zestaw hydrauliczny do usuwania skutków wypadków drogowych.

– Dzięki otrzymanemu grantowi mogliśmy kupić zestaw hydrauliczny LUKAS I, który zawiera komplet urządzeń, w tym rozpieraków i nożyc do metalu, a także piłę ręczną do cięcia szyb samochodowych – mówi druh Wojciech Różalski z jednostki OSP Stobno. I dodaje, że to bardzo dobra wiadomość dla blisko 9 tys. okolicznych dla Stobna mieszkańców. – Do tej pory, kiedy dochodziło do groźnego wypadku i konieczne było użycie specjalistycznego sprzętu, trzeba było czekać na jednostkę z Kalisza lub jednostkę gminną. A przy wypadkach czas ma ogromne znaczenie. Teraz, mając specjalistyczny sprzęt, sami możemy podjąć interwencję – tłumaczy druh Wojciech Różalski.

Darowizny otrzymane w ramach programu „ORLEN dla strażaków” pozwoliły innym jednostkom straży pożarnej na zakup zarówno podstawowego sprzętu, takiego jak wyposażenie osobiste ratowników, torby z zestawami medycznymi czy też automatyczne defibrylatory, jak i bardziej specjalistycznego, np. dronów.

Wnioski można składać na stronie Fundacji: https://darowiznyfundacja.orlen.pl