13.05.2022

PKN ORLEN z tytułem Lidera Innowacji

PKN ORLEN konsekwentnie buduje przewagę konkurencyjną, wzmacniając swoje kompetencje w działalności rozwojowo-badawczej. Koncern podczas jubileuszowych XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach otrzymał tytuł Lidera Innowacji 2022.

Jury konkursu INTARG oceniało 160 innowacji z całego świata, ale to PKN ORLEN zdobył podczas tych prestiżowych targów najważniejsze wyróżnienia.

Poza tytułem Lidera Innowacji 2022, koncern dostał również nagrody za swoje nowatorskie rozwiązania. Grand Prix XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG oraz Nagrodę Platynową za najlepszy wynalazek w branży otrzymał projekt KORMON, czyli opracowana we współpracy z Politechniką Gdańską sonda do pomiaru szybkości korozji. Złotym Medalem i Nagrodą Specjalną Polskiego Urzędu Patentowego wyróżniono z kolei projekt CO-BIO, czyli innowacyjną technologię jednoczesnego przetwarzania frakcji ropy i olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych.

– Te nagrody są wyraźnym sygnałem, że działalność badawczo-rozwojowa ma coraz większe znaczenie nie tylko dla firm, ale też dla całej gospodarki. Innowacyjność jest dla nas kluczem do wzmacniania pozycji lidera w branży paliwowo-energetycznej. Obecnie realizujemy nawet do 100 projektów badawczych rocznie i blisko współpracujemy ze światem nauki. Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku daje nam samodzielność w zakresie pozyskiwania nowych technologii. Własny program akceleracyjny gwarantuje dostęp do najbardziej pożądanych na rynku nowatorskich rozwiązań, a dzięki inwestycjom korporacyjnego funduszu ORLEN VC będziemy mogli rozwijać nowe perspektywiczne biznesy i tym samym umacniać międzynarodową pozycję koncernu – mówi Arkadiusz Majoch, Dyrektor Biura Innowacji i Rozwoju Nowych Technologii.

Zgodnie ze strategią ORLEN2030 w ciągu dekady na działalność w obszarze badań i rozwoju przeznaczanych jest średnio 300 mln złotych rocznie. Dzięki temu PKN ORLEN konsekwentnie rozbudowuje cały ekosystem, który wspiera innowacje.
Działające w ramach ekosystemu innowacji PKN ORLEN Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku, umożliwia budowanie nowych kompetencji w obszarach technologii „jutra”, takich jak np. wodór, zielona energia czy biotworzywa. Dzięki programowi akceleracyjny ORLEN Skylight accelerator, młode technologiczne firmy z Polski i zagranicy mają możliwość współpracy ze spółkami z Grupy ORLEN i realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesowych. Z kolei ORLEN VC - największy w Polsce korporacyjny fundusz venture, w ciągu najbliższych 10 lat planuje zainwestować ok. 100 mln euro w spółki technologiczne, oferujące przełomowe i innowacyjne rozwiązania.